گردشگاه بش قارداش

گردشگاه بش قارداش

گردشگاه «بش قارداش» در 5 کیلومتری جنوب غربی بجنورد، بر سر بزرگراه بجنورد به «اسفراین» در استان خراسان است. بش قارداش بر روی یال شمالی رشته کوه «آلاداغ» ایستاده و زمینی آبرفتی است. از شمال با دهستان «بدرانلو»، از شرق با «جاجرم»، از جنوب با اسفراین و از غرب نیز با دهستان «بابا امان» و گردشگاه جنگلی آن پیوند دارد. بش قارداش در زبان ترکی «پنج برادر» است. تاریخ بش قارداش به دوران شاهنشاهی اشکانی می­رسد، به روزگاری که مغان زرتشتی این‎جا می­زیستند.

گردشگاه بش قارداش گستره­ای نزدیک به 380 هکتار دارد و در خود چشمه­‌ها و آرامگاهی به همین نام نیز دارد. چشمه‌­های معدنی و درمانی بش قارداش از پنج اشکفت سنگی می­جوشند. آب این پنج چشمه سپس به هم می­پیوندد و رودخانه «چهار مغان» یا «چارمغان» را می­سازد. چهار مغان در راه آبادی­هایی را سیراب می­کند تا به بجنورد می­رسد و پس از آن نیز به رود «سومبار» می­ریزد.

در کنار پنج چشمه و پنج اشکفت سنگی چنارهایی بزرگ روییده و سقاخانه­ها و سازه­هایی دیگر نیز هست. پس از این‎که ناصر الدین شاه در سفر به خراسان از اینجا دیدن کرد به فرمانروای بجنورد «سهام الدوله یار محمد خان شادلو» دستور داد تا گنبد کم و بیش ویران شده­ی آرمگاه بش قارداش بازسازی شود. این آرامگاه با گنبدی نزدیک به 12 متر بلندا، سازه­ای چهارگوش از آجر و گچ با دیوارهایی به درازای کمتر از 6 متر است، که سه اتاق دارد و هر کدام از ایوان با پلکانی از سنگ مرمر به بیرون راه دارد. همچنین 4 مناره­ روبروی گنبد و بیرون از سازه فراز شده است. گنبد و منارها کاشی­ کاری هستند.

گردشگاه بش قارداش بخش­هایی همچون دروازه، راه سنگفرش، پلکان سنگی، باغ ایرانی، استخرهای ماهی با تندیس و آبفشان، استخر شنا، باغ بوتانیک، بند خاکی، اردوگاه فرهنگیان، پارکینگ، آلاچیق، رستوران، متل و زمین ورزشی دارد. از میان پوشش گیاهی این گردشگاه می­توان گونه­های همچون سرو شیراز، سرو خمره‌ای، کاج، زیتون تلخ، چنار، زبان گنجشک، اقاقیا، کاتالپا، زالزالک وحشی، ارغوان، افرا، عرعر، توت، زرشک را سراغ گرفت. همچنین باید از چنارهای کهنسال بش قارداش یاد کرد.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.