گذر از میان دو قوم

گذر از میان دو قوم

از سنندج به میاندوآب

 

 

روز اول

در این مسیر سفر قصد داریم تا سرزمین‎های کردنشین ایران را بپیماییم و تا سرحدات شمالی آن پیش برویم و به مرز سرزمین تُرک‎نشین برسیم. از سنندج آغاز میکنیم. مرکز استان کردستان و شهری با دیدنی‎های بسیار. سنندج دارای تعدادی عمارت و خانه تاریخی است که از میان آنها میتوان به عمارت خسروآباد، عمارت مشیر دیوان، عمارت امجدالاشراف، عمارت وکیل الملک، عمارت احمدزاده، عمارت سرهنگ آزموده اردلان، عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام و عمارت ملک التجار اشاره کرد. همچنین مسجدها، بازارها و حمام‎ها، تجربه جالبی از گشت و گذار در این شهر را برای شما به ارمغان میآورد.

بهتر است تا پیش از غروب آفتاب خود را به مریوان رسانده و پس از استراحت شبانه، صبح روز بعد را به گشت و گذار در این شهر اختصاص دهید.

مسجد جامع سنندج

 

 

 

روز دوم

 بسیاری از گردشگران مریوان را به واسطه بازارچه‎های مرزی‎اش می‎شناسند، اما از جاذبه‎های تاریخی و طبیعی این شهرستان نیز نمی‎توان گذشت. یکی از آن‎ها دریاچه مشهور زریوار است که در نزدیکی مریوان قرار دارد.

مریوان- زریوار

در نزدیکی مریوان، شهر دیگری به نام بانه، که تنها بیست کیلومتر با مرز عراق فاصله دارد، مقصد بعدی این مسیر است

 

روز سوم

جالب است بدانید زبان مردم بانه، کردی سورانی است. طبیعت اطراف این شهر به خصوص در فصل بهار یک‎دست سبزرنگ و آب و هوای منطقه بسیار مطبوع و دلپذیر می‎شود.

پیشنهاد ما این است که برای اقامت شب سوم سفر، خود را به پیرانشهر برسانید. حالا دیگر وارد استان آذربایجان غربی شده‎اید، اما مردم این منطقه از قوم کرد هستند. اهمیت ژئوپولتیک این شهر به دلیل قرار گیری در نزدیکی مرز ترکیه و عراق است.

اهالی پیرانشهر هنرمند و صنعت‎گرند و صنایع دستی این شهر از جمله قالیبافی، شیشهگری و چرمدوزی در بین گردشگران زبانزد است. بهتر است تا شب را در پیرانشهر سپری کرده تا روز بعد این شهر را به مقصد میاندوآب ترک کنید.

 

روز چهارم

میاندوآب، مقصد پایانی سفر، شهری است که در میانه دو رودخانه زرینه‎رود و سیمینه رود و در جنوب دریاچه ارومیه قرار گرفته است. مسجد طاق، تپه باستانی روستای داش تپه، حفره‎های صخره‌ای معروف به چهل پله، امامزاده تاجن علی و قلعه هلاکو از جمله دیدنیهای این شهر به شمار میآیند که در کنار طبیعت زیبای این منطقه، می‎توانند خاطره خوشی از این مسیر دیدنی برای شما بیافرینند.

مسجد میاندوآب

 

 

 


افزودن دیدگاه جدید