سنندج

کشور
ایران
استان
استان کردستان
جمعیت
126,987
مساحت
3,637
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1500

سنندج

21
Few Clouds

شهر سنندج در دشت قشلاقِ منطقه کوهستانی زاگرس در جنوب استان کردستان واقع شده و در ارتفاع 1450 تا 1538 متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این شهر سرد و نیمه خشک است.
شهرستان سنندج دارای چهار بخش«کلاترزان»، «مرکزی»، «سیروان» و «حسین آباد»، دو شهر و 12 دهستان است.
نیروگاه، مجتمع پتروشیمی، صنایع نساجی، کفاشی، چرم سازی، کاغذسازی، تولیدات شیمیایی، تولیدات برق و الکترونیک، تولید فلز، تولیدات کانی غیرفلزی، فرآورده های غذایی و داروسازی از جمله صنایع شهرستان سنندج هستند. در این شهرستان معادن بسیاری نیز وجود دارد که به علت مرغوبیت جنبهی صادراتی دارند. سد مخزنی وحدت (قشلاق) در ده کیلومتری شمال شهر بر رودخانه قشلاق احداث شده که دریاچه وحدت را به وجود آورده  است و آب آشامیدنی اهالی سنندج را تأمین می کند. کشاورزی و دامپروری، علاوه بر صنعت، اقتصاد مردم سنندج را تشکیل می دهند. ابنیه تاریخی، مساجد و عمارات، بازار قدیمی، صنایع دستی، فرش بسیار ظریف و تک پود با گره متقارن و معروف به قالی سنه، لباس، موسیقی، رقص، صنایع چوبی نفیس با شهرت و اعتبار جهانی در کنار طبیعت زیبا از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می روند. مراسم عرفانی دراویش در این شهر نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است.
ساکنان سنندج کرد زبان  هستند و با لهجه کردی اردلانی سخن می گویند. دین مردم سنندج اسلام و بیشتر آن ها پیرو مذهب تسنن از شاخه شافعی و درصدی نیز پیرو مذهب تشیع هستند. اقلیت های مذهبی دیگر نیز در این شهر سکونت دارند. 

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید