رشت

کشور
ایران
استان
استان گیلان
جمعیت
918,445
مساحت
1,427
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
3

رشت

26
Few Clouds

شهر رشت تقریباً در مرکز جلگه گیلان، در وسیع ترین بخش دلتای رودخانه سفیدرود با ارتفاع متوسط هشت متر از سطح دریاهای آزاد، در انتهای راه اصلی کناره دریای خزر و در مسیر راه اصلی درجه یک قزوین به بندر انزلی واقع شده است. آب و هوای رشت معتدل و مرطوب با میزان رطوبت متغیر در طول سال است. 
شهرستان رشت دارای شش بخش «مرکزی»، «خمام»، «خشکبیجار»، «لشت نشا»، «کوچصفهان» و«سنگر»، هفت شهر و 18 دهستان است.
رشت از لحاظ شرایط جغرافیایی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی- اداری دارای ویژگی های مهمی است. این شهرستان به جهت موقعیت جغرافیایی (واقع شدن در جلگه مرکزی، وسعت زیاد آن، حاصلخیزی خاک و اراضی، مهم ترین منطقه تولید و کشت برنج استان و ایران)، موقعیت ارتباطی (واقع شدن بر رسر راه تهران، قزوین، انزلی، آستارا از یک سو و مسیر جاده اصلی گیلان به مازندران و شرق گیلان از سوی دیگر)، موقعیت سیاسی ـ اداری (واقع شدن شهر رشت به عنوان مرکز استان گیلان)، رونق اقتصادی، گسترش شهرک ها و کارخانه های صنعتی و به تبع آن افزایش فعالیت های زراعی ـ تجاری و همچنین وجود مراکز علمی و تحقیقاتی دارای اهمیت است. ساکنان این شهر عمدتاً به مشاغل خدماتی، تجاری و صنعتی مشغول هستند و شالیکاری نیز از عمده فعالیت های روستاییان این خطه محسوب می شود.
مردم رشت گیلک هستند و زبان آنان گیلکی با لهجه بیه پس و گویش رشتی است. بیشتر مردم دارای مذهب شیعه اثنی عشری هستند. در این شهر عده ای از ارامنه و یهودیان نیز اقامت دارند. 

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید