استخر لاهیجان

استخر لاهیجان

لاهیجان

استخر لاهیجان

16
Few Clouds

لاهیجان یکی از معروف‎ترین و زیباترین شهرهای گیلان است، شهری که او را عروس گیلان می‎خوانند. شهری که به «شیطان کوهِ» زیبا تکیه زده و به باغ‎های سبز چای و شالیزارهای برنج‌اش شهره است.

لاهیجان شهری کوچک با خیابان‌بندی‎های زیبا و مرتب است، شهری که اگر از بلندای شیطان کوه به آن نگاه کنید انگار نقشه‎ای مدلسازی شده از یک شهر ایده‎آل است، شهری با بام‎های سرخ سفالی (که البته این روزها آپارتمان‎ها دارند جای این خانه‎ها را می‎گیرند) و طبیعتی سرسبز و زنده. اما چیزی که لاهیجان را بیش از پیش به شهری زیبا و دلفریب بدل کرده دریاچه‌ای بزرگ است که چون فیروزه‌ای زیبا در میان شهر قرار گرفته است؛ این دریاچه را «استخر لاهیجان» می‎نامند.

می‌گویند این استخر را شاه عباس ساخته تا آبی که از کوه جاری می‌شود برای آبیاری شالیزارها ذخیره شود. استخر شاه عباسی حالا نگینی بر دل لاهیجان شده، استخری بزرگ با دورنمایی از شیطان کوهِ همیشه سبز و حاشیه شمشادکاری شده و بلواری پر از گل و منظره‎ای از مرغ‌های دریایی و مرغابی‌های وحشی که بر آسمان پرواز می‎کنند، بر سطح آب می‌نشینند و شنا می‌کنند و آدم را غرق غوغای خودشان می‌کنند.

درون این استخر بسیار بزرگ که چون رودخانه‌ای جاری در میانه شهر آرام گرفته، جزیره‌ای مربعی شکل هم هست که قدیمی‎ها به آن «میان پشته»می‌گویند. گویا شاه عباس در این مکان برای خودش کاخی ساخته بوده که حالا نشانی از آن نیست . این جزیره کوچک که با پلی سیمانی که به برون راه دارد، حالا به بخش خصوصی واگذار شده و بدل به رستوران و مکانی برای برگزاری جشن‌ها شده است. نمای استخر و جزیره کوچکِ میانش در شب دیدنی است، حاشیه استخر چراغانی است و جزیره و پلی که به آن می‌رسد با چراغ‎های آبیِ مایل به بنفش نورانی شده‎اند و تصویری رویایی را خلق کرده‌اند.  


افزودن دیدگاه جدید