لاهیجان

کشور
ایران
استان
استان گیلان
جمعیت
168,829
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1

لاهیجان

10
Few Clouds

لاهیجان را با عنوان «عروس شهرهای استان گیلان» می‌شناسند. یکی از بزرگ‌ ترین و قدیمی‌ترین شهرستان‌های استان گیلان که هر سال میزبان گردشگران پرشماری است.

لاهیجان در فاصله‌ی ۴۵ کیلومتری از رشت، مرکز استان گیلان، قرار دارد و در شرق این استان جای گرفته است. شهرستان لاهیجان از دو بخش، دو شهر و هفت دهستان تشکیل شده است.

لاهیجان را با عنوان «شهر چای» نیز می‌شناسند. کاشت چای در ایران برای نخستین بار در لاهیجان انجام شد و پس از آن در دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای کاسپین توسعه یافت. چای با همت حاج محمدمیرزا کاشف‌‌السلطنه چایکار برای اولین بار در لاهیجان کشت شد. آرامگاه کاشف السلطنه در لاهیجان و بر فراز تپه‌ای مشرف به باغ‌های چای احداث شده و اکنون به موزه‌ی چای تبدیل شده است.

با توجه به تاثیرات آب و هوای کوهستانی البرز و دریای کاسپین، لاهیجان آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد.

تله کابین یا بام سبز لاهیجان از تفرجگاه‌های اصلی این شهر است. با استفاده از تله کابین می‌توان به ارتفاعی مشرف به شهر رسید و و منظره‌ی جذابی از شهر لاهیجان را نظاره کرد. کوه و آبشار شیطان کوه در شرق شهرستان لاهیجان جزء دیگر دیدنی‌های طبیعی این شهر است.

استخر لاهیجان هم از جذاب‌ ترین مناطق شهر است که در بخش شرقی این شهر جای گرفته است. جزیره‌ی کوچکی نیز در میان این استخر قرار دارد. یک پل سیمانی نسبتا بلند این جزیره را به بخش جنوبی استخر متصل می‌کند.

تالاب سوستان یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی لاهیجان است. پوشش گیاهی جذابی از درختان سربلند، گیاهان مردابی و نیزارها در اطراف این تالاب شکل گرفته که به زیبایی آن افزوده است. این تالاب زیستگاه گونه‌های مختلفی از پرندگان و آبزیان است.

تالاب بین‌المللی امیر کلایه، سواحل دریای کاسپین، کوه‌های البرز و مزارع وسیع برنج از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی نزدیک به لاهیجان هستند.

مسجد اکبریه از جاذبه‌های تاریخی شهر لاهیجان است. این بنا در دوران حکومت فتحعلی شاه ساخته شده است. حمام گلشن دیگر اثر به جا مانده از دوران فتحعلی شاه است.  مسجد جامع لاهیجان یکی دیگر از بناهای تاریخی این شهر است که بر اساس شواهد در اواخر قرن نهم هجری قمری ساخته شده است.

بقعه‌ی شیخ زاهد گیلانی در روستای شیخانه‌ ور هم جزء بناهای تاریخی مهم شهرستان لاهیجان است. شیخ زاهد گیلانی از عارفین معروف و از اساتید شیخ صفی‌الدین اردبیلی بوده است.

از میان غذاهای محلی لاهیجان می‌توان به مرغ و آلو، خورشت سبزی فسنجان و شیش‌انداز گیلکی اشاره کرد و بدون شک معروف‌ ترین سوغات لاهیجان، چای و کلوچه است.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید