لواسان

کشور
ایران
استان
استان تهران
موقعیت زمانی
IRDT

لواسان

0
Few Clouds

لواسان شهری در شمال شرق کلان شهر تهران و به عنوان نزدیکترین منطقه خوش آب و هوای ییلاقی به پایتخت به حساب می آید.  لواسان از شمال به کوه‌های ورجین، باغدره، کند و سینک افجه، از سمت غرب به کوه‌های قصران، از سمت شرق به کوه‌های ایرا، فیل زمین، لواسانکوه و جاجرود و از جنوب کوه‌های تلو، قوچک، زینکوه و اراکوه منتهی می شود.

از جاذبه های طبیعی و گردشگری لواسان می توان به گردنه قوچک لواسان، رودخانه جاجرود، دریاچه و سد لتیان، پارک جنگلی تلو، روستای افجه، آبشار ناران و غار هملون اشاره  کرد.

مردم بومی لواسان و روستاهای اطراف آن به گویش لواسانی صحبت می‌کنند اما برخی آبادی‌های لواسان از جمله ایرا و وسکاره به زبان مازندرانی تکلم می‌کنند.

لواسان دارای صنایع دستی بسیار متنوع و جذابی از جمله گلیم، جاجیم، قالی، ظروف سفالی، رودوزی و سبدهای حصیری است که بخشی از معیشت مردم این شهر را تامین می کند.

موقعیت جغرافیایی لواسان باعث شده است که این شهر، زمستان‌های‌ بسیار پربارش داشته باشد و در بسیاری از مواقع، لایه سفیدی از برف، زمین‌های این منطقه را به زیبایی پوشش می‌دهد، بنابراین بهترین زمان سفر به لواسان اواسط بهار تا اوایل تابستان و همچنین اوایل پاییز است.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید