رفتن به محتوای اصلی

رفسنجان

کشور
ایران
جمعیت
295,175
منطقه
10266
موقعیت زمانی
IRDT

رفسنجان

19
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

15°c

45%

06:11

16:11

شهر رفسنجان در شمال غرب استان کرمان در ارتفاع 1469 متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر دارای آب و هوای نیمه کویری با تابستان‌هایی نسبتاً گرم و زمستان‌هایی سرد است.
شهرستان رفسنجان دارای پنج بخش«مرکزی»، «انار»، «کشکوئیه»، «نوق» و «فردوس»، شش شهر و 16 دهستان است.
رفسنجان از شهرهای مهم و پرجمعيت استان كرمان است که نقش مهمی در اقتصاد استان و کشور دارد. قرارگیری این شهر بر سر راه دو استان کرمان و یزد و عبور راه آهن تهران - بندرعباس از آن این شهر را از موقعیت ویژه‌ ای برخوردار کرده است.
رفسنجان به عنوان بزرگ‌ ترین تولید کننده پسته در ایران و جهان سهم بزرگی از صادرات غیر نفتی ایران را به خود اختصاص داده است. وجود خاک مرغوب برای کاشی و سرامیک در این منطقه باعث ایجاد بزرگ‌ ترین کارخانه‌ های کاشی ایران در این شهر شده است. شرایط اقلیمی، وجود معادن عظیم مس سرچشمه (بزرگ‌ ترین معدن مس جهان)، منابع طبیعی نظیر بزرگ‌ ترین جنگل مصنوعی و مناطق ییلاقی، وجود آثار و ابنیه تاریخی متعدد در این شهر از جمله قلعه‌ها، کاروانسراها، بازارها، برج‌ها، عمارت‌ها، آب‌انبارها، معبدها، امامزاده‌ها، تپه‌ها و محوطه‌های باستانی و مراکز فرهنگی مذهبی این شهر را به یکی از نقاط مهاجرپذیر و گردشگری ایران تبدیل کرده است.
زبان مردم رفسنجان فارسی و به دور از لهجه خاصی است اما نزدیکی با شهر کرمان موجب قرابت لهجه و گویش آنان شده است. مردم این شهر شیعه مذهب هستند.
 

برچسب‌ها

مقاصد گردشگری
سایر مطالب
 • دره راگه
  دره راگه
 • خانه حاج آقا علی
  خانه حاج آقا علی
 • ماهان
  ماهان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.