کرمان

کشور
ایران
استان
استان کرمان
جمعیت
677,650
مساحت
44,401
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1500

کرمان

28
Few Clouds

شهر کرمان در شمال شرقی پهناورترین استان ایران، کرمان، و در ارتفاع 1755 متری از سطح دریا قرار گرفته و دومین شهر مرتفع ایران به شمار می رود. بیشتر نقاط شهر کرمان توسط کوه احاطه شده است. قسمت های شمالی و شمال شرقی شهر که در مجاورت کوه های صاحب الزمان قرار دارد دارای آب و هوای معتدل و قسمت های جنوبی و غربی شهر، به واسطه نزدیکی به بیابان، دارای تابستان های گرم تر و گرد و غبار بیشتر است. در میان کوه های این شهر ارزش و اهمیت کوه «هزار» به دلیل منبع غنی رویش گیاهان دارویی جایگاه ویژه ای دارد.
این شهرستان دارای شش بخش«مرکزی»، «چترود»، «راین»، «شهداد»، «گلباف» و«ماهان»، 13 شهر و 16 دهستان است.
وجود آب و هوای متنوع، قطب های مستعد کشاورزی، کارخانجات و مراکز تولیدی مهم چون مس شهید باهنر، سیمان کرمان، ممتازان و لاستیک بارز کرمان را از جایگاه اقتصادی مناسب و حائز اهمیتی برخوردار کرده است. شهرستان کرمان با قرارگیری در محورهای اصلی حمل و نقل جاده ای، ریلی و ترانزیت کالا و نزدیکی به بنادر جنوبی (بندرعباس و چاربهار)، وجود شرکت های بزرگ تجاری، دارا بودن فرودگاه بین المللی، معادن غنی و ارزشمند، مراکز دانشگاهی معتبر، هنرهای بومی و دستی ارزشمندی نظیر پته، ترمه، فرش، مواریث طبیعی، فرهنگی، مذهبی و تاریخی از قابلیت ها و موقعیت خاصی برخوردار است و به عنوان یکی از قطب های گردشگری ایران به شمار می رود. 
مردم استان کرمان فارس هستند. به دلیل وسعت این شهر و مهاجرت اقوامی از طوایف لر، ترک و بلوچ تنوع در لهجه و گویش این شهر به چشم می خورد، اما در کل زبان مردم این شهر فارسی با لهجه کرمانی است. بیشتر مردم این شهر شیعه هستند.


افزودن دیدگاه جدید