شهر بابک

کشور
ایران
استان
استان کرمان
جمعیت
45
مساحت
13,572
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1852

شهر بابک

14
Few Clouds

شهربابک در غرب استان کرمان و در ارتفاع 1852متری از سطح دریا واقع شده است. این شهرستان از شمال به استان یزد، از جنوب به شهرستان سیرجان، از شرق به رفسنجان و از غرب به استان فارس و یزد محدود می شود. آب و هوای نواحی دشتِ شهربابک از نوع نیمه بیابانی و آب و هوای مناطق کوهستانی آن معتدل کوهستانی است. 
شهرستان شهر بابک دارای دو بخش«مرکزی» و «دهج»، چهار شهر«خورسند»، «شهربابک»، «جوزم» و «دهج» و نه دهستان است.
شهر بابک از شهرهای تاریخی و پراهمیت استان کرمان است که آثاری نظیر روستای تاریخی و جهانی میمند، عمارت موسی خانی معروف به عمارت والی، مسجد باستانی شهر کهنه و آتشکده آذربغ دارد. قرارگیری شهر بابک درحاشیه جنوب غربی جاده ترانزیت تهران- بندرعباس (شاهراه طلایی ایران) و جاده ارتباطی شیراز و اصفهان، عبور خط راه آهن بافق- بندرعباس از منطقه، همچنین دارا بودن معادن عظیمی نظیر مس، سرب، روی، سیلیس، نمک طعام، فیروزه، کارخانجات ذوب مس، کارخانجات متعدد سنگبری، شیر و لبنیات پاستوریزه این شهر را از نظر اقتصادی و سیاسی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار کرده است. اقتصاد عمده شهربابک علاوه بر صنعت و معدن بر باغداری و دامداری استوار است.

اين شهرستان  قبلاً جزو استان يزد بوده و حدود چهل سال قبل جزور استان كرمان شده است. شهر بابك، در غرب استان كرمان قرار گرفته و از شمال به استان يزد و از مشرق به شهرستان رفسنجان  و از جنوب به شهرستان سيرجان و از مغرب به استان‌هاي يزد و فارس محدود است.
ارتفاع شهر بابك از سطح دريا 905 متر است آب و هواي اين ناحيه نيمه صحرايي و رودها اغلب اتفاقي هستند. مهمترين  ارتفاعات اين  شهرستان عبارتند از: كوه شهر بابك مروار و كوه‌هاي «عاج پايين» و «عاج بالا» كه به‌طور كلي دنباله سلسله جبال مركزي ايران هستند. گياهان صحرايي اين منطقه بيشتر درختان بنه،بادام كوهي، ارچن و در مراتع اسكمبيل، خارپشت و گز است.فعاليت‌ هاي عمده اقتصادي شهر بابك در زمينه كشاورزي و دامپروري است
مردم شهربابک به زبان فارسی همراه با لهجه های متفاوت و خاص هر منطقه نظیر میمندی، دهجی، قنات النوجی و غیره سخن می گویند. دین مردم این شهر اسلام و مذهب آنان شیعه جعفری و شمار بسیاری از شیعیان آن پیرو مذهب اسماعیلی هستند. از مسلمانان اهل تسنن (اتباع خارجی) و پیروان فرقه بهائیت (در دهج) و عده اندکی از زرتشتیان نیز در این منطقه سکونت دارند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید