اردکان

کشور
ایران
استان
استان یزد
جمعیت
56
مساحت
23,806
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1035

اردکان

11
Few Clouds

شهر اردکان در قلب کویر مرکزی ایران، در دشت یزد-اردکان، در ارتفاع 1035 متری از سطح دریا و در مسیر راه تهران به كرمان و بندرعباس واقع شده است. آب و هوای اردكان در زمستان سرد وكم‌ باران و در تابستان‌ گرم و خشك است.
شهرستان اردکان دارای سه بخش«مرکزی»، «خرانق» و «عَقدا»، سه شهر«اردکان»، «احمد آباد» و «عقدا» و پنج دهستان است.
اردكان از نظر جمعيت و وسعت پس از شهر یزد دومین شهر مهم استان به شمار می‌رود. معادنی نظیر اورانیوم، ‌باریم، آهن، نمک و غیره، كارخانجات متعدد كاشی ‌سازی، كارخانجات عظيم شيشه، نيروگاه سيكل تركيبی چادُرمِلو، كارخانه‌های گُندُله‌سازی، منطقه ویژه اقتصادی فولاد و غیره در این منطقه از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. کشاورزی در اردکان به دلیل‌ کمبود آب رونق چندانی ندارد.

مهم‌ترین محصول صادراتی اردکان پسته و مهم‌ترین سوغات آن ارده و حلوا اَرده است. همچنین صنایع دستی مانند نساجی، قالی‌ بافی، آهنگری در این شهر رونق دارد. دامداری نیز به صورت پراکنده در این منطقه وجود دارد. از نقاط گردشگری اردکان می‌ توان به ابنیه و بافت تاریخی شهر، زیارتگاه ‌های زرتشتی، موزه‌ ها، وجود قنات‌ های متعدد، پوشش طبیعی و کویری منطقه اشاره کرد.
مردم اردكان به زبان فارسی و با لهجه يزدی سخن می‌ گویند. بيشتر مردم شهر مسلمان و شيعه مذهب هستند. شماری از زرتشتيان نيز در این منطقه زندگی می كنند. 
 

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید