رفتن به محتوای اصلی
کرمانشاه تا سنندج را از راه دور بروید!

کرمانشاه تا سنندج را از راه دور بروید!

از کرمانشاه به کردستان
1
 کرمانشاه

کرمانشاه

شهر کرمانشاه در منطقه ای کوهستانی، در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا و در قسمت مرکزی استان کرمانشاه با آب و هوای معتدل کوهستانی قرار دارد. به دلیل وجود کوه پرآو، بلندترین قله این شهر، کرمانشاه را از نظر آب و هوائی، قومی و مذهبی هند ایران لقب داده اند زیرا از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زما
2
سروآباد

سروآباد

سروآباد یکی از شهرستان‌های استان کردستان است که در فاصله‌ی حدود ۹۰ کیلومتری از سنندج، مرکز استان، واقع شده است. بخش بزرگی از منطقه اورامانات که از جذاب‌ترین مناطق استان کردستان است در این شهرستان است. شهرستان سروآباد در سال ۱۳۸۲ تشکیل شد و تا پیش از آن یکی از بخش‌های
3
سنندج

سنندج

شهر سنندج در دشت قشلاقِ منطقه کوهستانی زاگرس در جنوب استان کردستان واقع شده و در ارتفاع 1450 تا 1538 متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این شهر سرد و نیمه خشک است. شهرستان سنندج دارای چهار بخش«کلاترزان»، «مرکزی»، «سیروان» و «حسین آباد»، دو شهر و 12 دهستان است

 

روز اول

بین کرمانشاه و سنندج یک جاده جنوبی شمالی وجود دارد که در کمتر از دو ساعت شما را به شهر دیگر می‌رساند. اما همیشه زود رسیدن خوب نیست. بیایید این بار راه دورتر را انتخاب کنیم.

بعد از این که کرمانشاه را خوب گشتید و از طاق‌بستان و تکیه معاون‌الملک و سراب نیلوفرش دل کندید، سراغ جاده پاوه را بگیرید. این جاده که از روانسر و نزدیکی جوانرود می‌گذرد، با گذر از پاوه به موازات مرز ایران و عراق به پیش می‌رود و در منطقه مرزی نوسود بسیار دیدنی می‌شود.

در فاصله حدود یکصد کیلومتری کرمانشاه و بعد از روانسر، تابلوی راهنمای گردشگری شما را به قلعه‌ای در دل زمین راهنمایی می‌کند! این تضاد عجیبی است چرا که همیشه قلعه‌ها بر روی بلندی کوهستان و مشرف بر مناطق اطراف ساخته می‌شوند. این قلعه، قوری‌قلعه نام دارد. شما به غار قوری‌قلعه رسیده‌اید. علت این نام‌گذاری وجود قلعه‌ای در روستای چسبیده به غار است که در اصل نام غار از این روستا گرفته شده است.

در اطراف غار امکانات گردشگری مناسبی فراهم شده است اما برای اقامت تنها گزینه‌های ممکن کمپ‌های اقامتی و خانه‌های روستایی است.

 

روز دوم

پس از بازدید غار به سمت شهر پلکانی پاوه ادامه مسیر دهید. این شهر که در طول دوران دفاع مقدس میزبان اتفاقات زیادی بوده است اکنون به رونق گذشته خود بازگشته است و میزبان خوبی برای شما خواهد بود.

بعد از پاوه جاده پر پیچ و خم‌تر از قبل می‌شود. با احتیاط برانید و از طبیعت منطقه لذت ببرید. پس از عبور از دِزلی و با رسیدن به سه راهی الله‌اکبر می‌توانید راهی گردنه ژالانه و روستای زیبای اورامان‌تخت شوید. شما برای رفت و برگشت به اورامان تخت و بازدیدی کوتاه از آن، حداقل یک نیم‌روز زمان نیاز خواهید داشت.

 

روز سوم

پس از بازگشت از اورامان تخت، ادامه مسیر داده و به سه راهی مریوان می‌رسید. این جاده به مریوان و دریاچه زریوار زیبا می‌رسد اما اگر زمان کافی ندارید به سمت سروآباد و نِگِل تغییر مسیر دهید. قرآن معروف نگل یکی از قدیمی‌ترین قرآن‌های دنیا در مسجد نگل و درست در کنار جاده قابل بازدید است. یک موزه کوچک نیز در کنار مسجد روستا وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

پس از زیارت قرآن نگل جاده کوهستانی بسیار زیبایی در پیش دارید که تا سنندج می‌رود. این جاده در جبهه شمالی کوه شاهو کردستان است و شما را به تماشای دره‌های عمیق و دیواره‌های بلند می‌برد.

انتهای این مسیر پیشنهادی، شهر زیبای سنندج است. پارک آبیدر، خانه کرد و عمارت خسروآباد حداقل مکان‌هایی است که در سنندج باید ببینید.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.