کرمانشاه

کشور
ایران
استان
استان کرمانشاه
جمعیت
1,030,978
مساحت
5,658
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1351

کرمانشاه

27
Few Clouds

شهر کرمانشاه در منطقه ای کوهستانی، در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا و در قسمت مرکزی استان کرمانشاه با آب و هوای معتدل کوهستانی قرار دارد. به دلیل وجود کوه پرآو، بلندترین قله این شهر، کرمانشاه را از نظر آب و هوائی، قومی و مذهبی هند ایران لقب داده اند زیرا از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است. 
شهرستان کرمانشاه دارای پنج بخش«بیلور»، «فیروزآباد»، «کوزران»، «ماهیدشت» و «مرکزی»، چهار شهر و 13 دهستان است.
کرمانشاه نهمین شهر بزرگ ایران، دومین اقامتگاه سلطنتی ساسانیان، یکی از شهرهای گردشگری با جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می آید. غار پرآو، یکی از بزرگ ترین غارها که در کوه پرآو قرار دارد از شهرت جهانی برخوردار است. این شهر یکی از شاهراه های ارتباطی در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب است و به دلیل همجواری با کشور عراق و واقع شدن بر سر راه کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و به همین سبب موجب تاثیرات شگرف فرهنگی و معنوی در تاریخ شده است. اقتصاد کرمانشاه بر پایه کشاورزی، وجود شهرک های صنعتی و تولیدی  و شرکت پالایش نفت است. مواد غذایی، مصالح ساختمانی، صنایع دستی و فرش کرمانشاه بخشی از صادرات ایران را شامل می شود. بازارچه مرزی پرویزخان رتبه اول فعالیت را میان بازارچه های مرزی ایران داراست. موسیقی، رقص محلی و شیرینی از دیگر شاخصه های فرهنگی این شهر به شمار می روند.
بیشتر مردم کرمانشاه را کردها تشکیل می دهند. مردم این شهر به زبان کردی (گویش های کردی کرمانشاهی، کلهری، جافی و لکی) و زبان فارسی (گویش فارسی کرمانشاهی) سخن می گویند. در میان پیروان اسلام بیشتر شیعیان و درصدی نیز  اهل تسنن هستند. گروهی نیز زیر پوشش بدعت های دینی با نام اهل نیز در این شهر سکونت دارند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید