رفتن به محتوای اصلی
ترکیبی از تاریخ و طبیعت کرمان

ترکیبی از تاریخ و طبیعت کرمان

کرمان، ماهان، راین، بم
1
کرمان

کرمان

شهر کرمان در شمال شرقی پهناورترین استان ایران، کرمان، و در ارتفاع 1755 متری از سطح دریا قرار گرفته و دومین شهر مرتفع ایران به شمار می رود. بیشتر نقاط شهر کرمان توسط کوه احاطه شده است. قسمت های شمالی و شمال شرقی شهر که در مجاورت کوه های صاحب الزمان قرار دارد دارای آب و هوای معتدل و قسمت های جنوبی
2
ماهان

ماهان

ماهان در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، در دامنه غربی کوه‌های پلوار و سیرچ و شمال شرقی کوه جوپار و در ارتفاع ۱۸۹۵ متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر دارای آب‌ و هوای کوهستانی با زمستان‌ های سرد و تابستان‌ های معتدل است. بخش ماهان دارای سه شهر «ماهان»، «جوپار» و «محی‌آباد» و دو دهستان«قنا
3
راین

راین

راین شهری تاریخی و توریستی در استان کرمان است که در دامنه‌ی کوه هزار، یکی از بلندترین قله‌های کشورمان، واقع شده است. این شهر در فاصله حدودا‌ ۱۰۰ کیلومتری از کرمان و در دامنه‌ی بلندترین کوه جنوب ایران، واقع شده است. راین یکی از شهرهای مرتفع ایران و ارتفاع آن از سطح در
4
بم

بم

شهر بم در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرق کرمان و در مسیر راه کرمان-زاهدان، در دشت  وسیعی  بین  دو رشته  کوه بارز و کبودی ، در ارتفاع ۱۰۶۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آب و هوای این شهر گرم و خشک است و به علت مجاورت با کویر آب و هوایی متغیر دارد، به طوری که گاهی اوقات در تابستان ها گر

 

روز اول

شاید شما هم ندانید که کرمان وسیع‌ترین استان ایران است! حتی وسیع‌تر از سیستان و بلوچستان و از این نظر رتبه اول را در میان استان‌های ایران دارد. اما این استان بالاترین تعداد آثار ثبت جهانی ملموس ایران را نیز در خود جای داده است و با پنج اثر ثبتی تا سال 2020 میلادی، رکورددار است. ارگ بم، منظر فرهنگی میمند، کویر لوت، باغ ایرانی و قنات ایرانی این پنج اثر مهم و دیدنی هستند که همگی در استان کرمان در دسترس بازدیدکنندگان قرار گرفته‌اند.

اما سیاحت در استانی با این وسعت به زمان زیادی نیاز دارد. ما در این پیشنهاد سفر تنها به بازدید از بخش خیلی کوچکی از کرمان می‌پردازیم.

گشت و گذار را از مرکز استان یعنی شهر کرمان شروع می‌کنیم. بدون شک اولین جایی که در شهر کرمان باید ببینید مجموعه گنجعلی‌خان است. اگر در سال‌های دور اینجا را دیده‌اید باید دوباره به دیدن آن بروید چرا که تغییرات زیادی کرده است و اکنون بیش ازپیش برای حضور گردشگران آماده شده است.

معروف‌ترین قسمت مجموعه گنجعلی‌خان حمام آن است. اما تعجب نکنید اگر در نقاط مختلف مجموعه حمام‌های مختلف دیدید. علاوه بر حمام اصلی، حمام زنانه و حمام وکیل بازسازی شده و برای بازدید توریست آماده شده است. با این توضیح که حمام وکیل اکنون تبدیل به چایخانه و رستوران شده است و شما می‌توانید برای استراحت هم که شده به آن سر بزنید یا برای ناهار، غذاهای محلی مانند بزقرمه را در آن میل کنید.

برای بازدید از حمام‌، باید از درون بازار بزرگ کرمان عبور کنید که بهترین فرصت برای خرید در یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایران است. کاروانسرای گنجعلی‌خان، ضرابخانه که اکنون به موزه سکه تبدیل شده است، مدرسه ابراهیم خان ظهیرالدوله و مسجد گنجعلی‌خان که همگی در دور میدان قدیمی گنجعلی‌خان واقع شده‌اند، قسمت‌های مختلف این مجموعه دیدنی را تشکیل می‌دهند.

در مسیر رسیدن به مجموع گنجعلی‌خان احتمالا از کنار دیوار قدیمی کرمان که نقش حصار شهر را داشته است عبور می‌کنید. البته بخش کوچکی از دیوار اصلی مرمت و بازسازی شده است و بیشتر جنبه نمادین دارد اما در نوع خود جالب است.

چنانچه علاقمند به تاریخ و بناهای تاریخی هستید، پس از گشت بازار به سراغ مسجد جامع کرمان بروید که در همان نزدیکی است.

یک پیشنهاد خوب برای امروز بعدازظهر، بازدید از اولین موزه ساز ایران در کرمان است. این موزه که در باغ هرندی واقع شده است مجموعه‌ای از سازهای مختلف ایرانی و حتی غیرایرانی را در خود جای داده و هم‌زمان میزبان موزه باستان‌شناسی کرمان هم هست.

برای امشب به سراغ بام کرمان بروید و شهر را از بالا ببینید و در کنار کرمانی‌های باصفا خوش بگذرانید.

 

روز دوم

اگر دیروز فرصت نکردید گنبد جبلیه کرمان را ببینید، صبح امروز بهترین فرصت برای بازدید از آن است.

سپس راهی یکی از باغ‌های زیبای کرمان به نام باغ فتح‌آباد شوید که در شمال غربی شهر و در فاصله حدود نیم ساعتی با گنبد جبلیه واقع شده است. باغ فتح‌آباد و عمارت زیبای آن شما را راضی از این بازدید روانه می‌کند. هم‌چنین در نزدیکی این باغ، قلعه‌ای ناشناخته به نام قلعه نَفَر وجود دارد که اگر اهل کند و کاو در  تاریخ و آثار تاریخی باشید بسیار جذاب خواهد بود، هر چند که تأسف زیادی را به دلیل عدم توجه و نگهداری آن، برای شما به همراه خواهد داشت.

پس از این بازدیدها از طریق جاده کمربندی کرمان، راهی ماهان شوید. حدود یک ساعت بعد در ماهان زیبا، این شهر سردسیر حاشیه کویر خواهید بود. باغ شازده یا شاهزاده ماهان یکی از باغ‌های ایرانی است که در لیست آثار ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته، اولین بازدید ما در ماهان است. عمارت ورودی و مسیر آب، شما را به سمت بالای آن هدایت خواهد کرد و قطعا شیفته این باغ زیبا خواهید شد. به جهت قرار گرفتن در پای کوه همواره بادهای سرد داخل فضای باغ می‌پیچد که لازم است لباس گرم کافی به همراه داشته باشید.

پس از بازدید باغ شازده، وارد شهر ماهان شوید و به زیارت شاه نعمت‌اله ولی بروید. در فضای آرامش‌بخش آرامگاهش، لختی بیاسایید و  اگر دوست داشتید راجع به شاه نعمت‌اله و زندگی و عقاید این عارف ایرانی بیشتر بدانید، با مریدانش هم‌صحبت شوید و یک گشت کامل داشته باشید. در محوطه آرامگاه شاه نعمت‌اله، موزه‌ای هم جهت بازدید وجود دارد که برای شناخت بیشتر در مورد ماهان و شاه نعمت‌اله، می‌توانید از آن بازدید کنید.

امشب را می‌توانید در هتل یا یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی ماهان اقامت کنید.

 

روز سوم

امروز از ماهان راهی شهر رایِن می‌شویم. راین نزدیک‌ترین شهر به چهارمین قله بلند ایران یعنی کوه هزار است و البته یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین قلعه‌های خشتی ایران نیز در آن واقع شده است.

در ابتدا به سراغ ارگ راین بروید که به خوبی بازسازی شده است و شما را با معماری ارگ‌های حکومتی آشنا می‌کند. درون ارگ، بازارچه صنایع دستی و سوغاتی‌های راین هم برپاست و عملا شما با یک تیر دو نشان زده‌اید: هم ارگ را دیده‌اید و هم خیال خود را از بابت خرید سوغاتی راحت کرده‌اید.

بعد از آن به سراغ آبشار راین در پای قله هزار بروید. این آبشار در بیرون شهر راین قرار گرفته و دسترسی به آن بسیار آسان است.

به جاده اصلی بازگردید و مسیر را به سمت بم ادامه دهید. از آبشار راین تا بم حدود 2 ساعت راه در پیش دارید. بم تاریخی میزبان امشب شماست.

 

روز چهارم

مهم‌ترین جاذبه شهر بم، ارگ تاریخی این شهر است که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی ایران به حساب می‌آید. این مجموعه بسیار بزرگ که به عنوان ارگ حکومتی و هم‌زمان باروی شهر قدیم بم بوده است یکی از آثار ثبت جهانی ایران در یونسکو است.

اگر چه ارگ بم پس از زلزله وحشتناک دی‌ماه 1382 تا حد زیادی آسیب دید اما با همت جهانی، مرمت و بازسازی آن هم‌چنان ادامه دارد و اکنون میزبان گردشگران است. بازدید کامل از ارگ بم حداقل یک ساعت زمان می‌برد و بهتر است همراه با یک راهنما این بازدید صورت گیرد تا با جزئیات این بنای شگفت‌انگیز بهتر آشنا شوید.

پس از این که سفری در تاریخ داشتید و به قرن‌ها پیش رفتید، وقت آن است که سفر خود را در فضایی مدرن‌تر دنبال کنید. در فاصله حدود 15 کیلومتری ارگ قدیم بم، مجموعه توریستی ارگ جدید بم با امکانات رفاهی ویژه گردشگران طراحی شده است و میزبان شما خواهد بود.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.