راین

کشور
ایران
استان
استان کرمان
جمعیت
15,672
مساحت
11
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
2192

راین

14
Few Clouds

راین شهری تاریخی و توریستی در استان کرمان است که در دامنه‌ی کوه هزار، یکی از بلندترین قله‌های کشورمان، واقع شده است.

این شهر در فاصله حدودا‌ ۱۰۰ کیلومتری از کرمان و در دامنه‌ی بلندترین کوه جنوب ایران، واقع شده است. راین یکی از شهرهای مرتفع ایران و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۲۰۰ متر است.

شهر راین جاذبه‌های گردشگری پرتعدادی را در خود جای داده است و از شهرهای توریستی استان کرمان به حساب می‌آید.

آب و هوای راین معتدل کوهستانی است و زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنکی دارد.

ارگ راین مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری شهر است. این ارگ از بزرگ‌ ترین بناهای خشتی ایران است. ساختار این قلعه شبیه به ارگ بم است. مساحت ارگ راین که بر فراز تپه‌ای در دامنه‌ی کوه هزار قرار دارد، در حدود ۲۰ هزار مترمربع است. با توجه به قرارگیری راین در مسیر بزرگراه غرب به شرق، این شهر در گذشته از شهرهای مهم این منطقه بوده است. از همین رو ارگ راین میزبان کاروان‌ها و بازرگانان و محلی برای داد و ستد بوده است. نکته‌ی جالب توجه دیگر درباره‌ی ارگ راین این است که مردم تا ۱۵۰ سال پیش در آن سکونت داشته‌اند. پس از آن ارگ راین سال‌ها فراموش شد تا این که در سال ۱۳۷۴ مرمت آن آغاز شد.

آبشار راین یا زر رود از جاذبه‌های گردشگری طبیعی راین است که در دامنه‌های کوه هزار قرار دارد. آبشار گیشیگان دیگر آبشار این منطقه است که در ۳۰ کیلومتری راین جای دارد. این آبشار از ارتفاعات قله سرمشک سرچشمه می‌گیرد و در منطقه‌ای سرسبز واقع شده است.

دهانه‌‌های آتشفشانی در ۳۰ کیلومتری شهر راین دیگر جاذبه‌ی گردشگری طبیعی این منطقه است. در ابتدا گمان می‌شد این دهانه‌ها حاصل برخورد شهاب سنگ هستند، اما بررسی‌های بیشتر نشان داد این دهانه‌ها بر اثر فعالیت‌های آشتفشانی ایجاد شده‌اند.

مسجد جامع راین، حرم امامزاده زید و امامزاده شیرخدا از بناهای مذهبی و زیارتگاه‌های راین هستند.

آهنگری و فلزکاری از صنایع اصلی راین است و قدمتی دیرینه دارد. چاقو، شمسیر، اسلحه، قندشکن، داس، ساطور و تاج علم‌های عزاداری از محصولات آهنگران راین است. قالی بافی و نجاری از دیگر صنایع دستی مردم راین است.

خوراکی‌های ویژه استان کرمان هم‌چون کُلُمپه، کُماچ سهن، قطاب، قاووت، زیره، ‌پسته، گردو، خرما و مرکبات را می‌توان به عنوان سوغات از راین خریداری کرد.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید