hero image
استان زنجان

استان زنجان

نام این استان ریشه در تاریخ دارد، در برخی از منابع قدیمی ترین نامی که به این منطقه اطلاق شده است، "زند یگان" به معنای اهل کتاب زند (معروفترین کتاب آیین زردشتی ساسانی ) و گان از پساوند اهل باستان است که در دوره ساسانیان بر این منطقه گذاشته است. استانی که در صنعت و زیبایی های طبیعی شاهکار است. با آنکه امروزه اکثریت قریب به اتفاق ساکنان زنجان را ترک زبانان تشکیل می دهند اما زبان مردم زنجان قبل ازهجوم اقوام مغول فارسی بود. امروزه در این استان مردم با شتاب و تکاپو زندگی می کنند، ریتم زندگی سریع شده و کسی درنگ نمی کند اما جالب است بدانید در کتاب حدودالعالم من المشرق الی المغرب که در قرن چهارم هجری قمری تالیف شده، درباره زنجان چنین آمده است: «زنگان شهری است با نعمت بسیار و مردمانی آهسته»! احتمالاً منظور از آهسته همان تامل و تانی و درنگی است که در گذشته برای راه رفتن و زندگی کردن وجود داشته است، آهنگی نرم و ملایم چون خود طبیعت...بی هیچ شتابی! گرچه برای مسافرت به این استان اردیبهشت و خرداد را پیشنهاد می کنند اما زنجان در همه فصل ها زیباست، کافیست یکبار به این استان ترانزیتی سفر کنید، از دشت های وسیع و آباداش رد شوید و در شهرهایی که مردم گرم و گیرایش چرخ های زندگی را می چرخانند قدم بزنید، آنوقت فصل ها را فراموش خواهید کرد. استانی که دارای منابع و معدان غنی سرب و روی، براسیت، سیلیس ، خاکهای صنعتی آنتی موان، تالک، پرلیک، سولفات منیزیم، آلونیت، منگنز، مس، آهن و سنگهای تزیینی (گرانیت - مرمریت - تراورتن - چینی و مرمر) و سنگهای آهکی و گچ و سنگ لاشه‌است باید همیشه پویا و سرزنده باشد. جالب است بدانید این استان که جاذبه های طبیعی اش نیز پروسوسه است از نظر معادن روی بزرگ‌ ترین معادن روی خاورمیانه را در خود جای داده‌است. اگر بخواهیم اسم کارخانجات و شرکت های بزرگی که در زنجان فعال هستند را ردیف کنید، شگفت زده می شوید، شاید بتوان زنجان را استان پر اشتغال نامید. اینجا سرزمین شادترین مردم ایران است. یافته‌هاي پژوهش «شادكامي مردم ايران و عوامل موثر بر آن» که از ميان 30 استان مورد بررسي اعلام شد، استان زنجان را با 3 / 69 ميانگين امتياز شادكامي، شادترين استان كشور معرفي كرده است.
رویدادها   
جشنوراه بین المللی غذای اکو

جشنواره بين‌المللي غذاي كشورهاي عضو اكو- جاده ابريشم از سال 94 به صورت پربار و با استقبال بي نظير شر...

 ارديبهشت ماه - البته زمان برگزاري رويداد با توجه به مناسبت‌هاي سالانه ممكن است با تغيير همراه باشد سال 96 از 20 لغايت 22 ارديبهشت برگزار شد.

جشنواره خلعت بهار

اين جشنواره از سال 84 از طرف شهرداريزنجان با مشاركت اداره كل ميراث‌فرهنگي استان به مناسبت آغاز سال...

28اسفند ماه تا 13 فروردين

جشنواره سیر

نمایشگاه محصولات کشاورزی، نمایشگاه توانمندی های شهرستان طارم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش...

21اردیبهشت سال 1397 (هرساله)

جشنواره ملی آش ایرانی

جشنواره ملي آش ايراني براي سيزدهمين سال متوالي از تاريخ 22 الي 26 مرداد ماه سال جاري با حضورتمامي ا...

22الی 26مرداد

جشنواره انگور

نخستین دوره جشنواره درروستای درسجین در سال 95 دهیاران 17 روستا را گردهم آورد تا توانمندیهای روستای خ...

دهه آخر شهریور – تاريخ دقيق رويداد با توجه به مناسبت‌هاي موجود و زمان برداشت محصول به صورت دقيق مشخص نشده ولي در محدوده زماني شهريور ماه برگزار مي‌گردد. در سال 96 در تاريخ 22 لغايت 24 شهريور برگزار شد.

جشنواره روستا

جشواره روستا براي نخستين بار درسال 96 و به منظور ايجاد ارتباط دوسويه بين روستائيان و شهرنشينان و بر...

شهريور – تاريخ ثابتي براي رويداد در نظر گرفته نشده ولي در سال 96 در تاريخ 20-25 شهريور ماه برگزار شد.

جشنواره یلدا

جشنواره یلدای ماندگار در زنجان برگزار و در قالب این جشنواره ۱۰ پنل آموزشی و ۲۶ غرفه عرضه ‌کننده محصو...

شب یلدا

رویدادها
برای ویزیت ایران عکس بفرستید
نمایش عکسها با ذکر نام عکاس