مرور کلی

ایران ( با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران) کشوری پهناور واقع در خاورمیانه است. این کشور با دریای خزر از سمت شمال و خلیج فارس از سمت جنوب هم مرز است . ایران با 195/648/1 کیلومتر مربع هفدهمین کشور پهناور دنیاست. واضح است که برای دیدن این کشور به چندین روز زمان نیز است .
تهران ، پایتخت ایران، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ایران است . اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد از شهر های اصلی ایران هستند.
فارسی ، زبان رسمی این کشور است و به طور گسترده صحبت می شود. همچنین تعداد زیادی ار افراد به زبانها و لهجه های مختلف به نام های آذری، کردی ، لری ، عربی ، بلوچی ، گیلکی ، مازندرانی ، طبری و ترکمن صحبت می کنند.
 

جغرافیا

boardering countries & coastlines2

کشورهای مرزی و خط ساحلی

ایران که در جنوب غربی آسیا واقع شده است در قسمت شمال با جمهوریهای ارمنستان ، آذربایجان ، ترکمنستان ( تمام بخش های اتحاد جماهیر شوروی سابق ) هم مرز است. از 670/2 کیلومتر مرز شمالی ، 650 کیلومتر آن با دریای خزر هم مرز است . غرب ایران با ترکیه از شمال و عراق از جنوب هم مرز است . افغانستان و پاکستان نیز همسایه های شرقی ایران هستند. مرز ایران خط ساحلی طویلی با خلیج فارس و دریای عمان است .
خلیج فارس قسمت حاشیه کم عمق اقیانوس هند است.
240/000 کیلومتر مربع منطقه ی آبی از دلتای رود اروند آغاز و تا تنگه ی هرمز ادامه دارد که آن را به دریای عمان متصل می کند .
منطقه آبی از شمال، شمال شرق و شرق با ایران و از شمال غرب با کویت و عراق ، از غرب و جنوب غرب با عربستان سعوودی و قطر و از جنوب و جنوب شرق با امارات و قسمتی از  عمان هم مرز است.
 

جزایر

Island

ایران تعداد زیادی جزیره در خلیج فارس دارد که مهم ترین آنها عبارتند از مینو ، خارگ ( ترمینال نفت ایران، یکی از بزرگترین بنادر نفتی عمیق جهان) ، شیخ سعاد، شیخ شعیب ، هندورابی ، کیش ( منطقه آزاد و بزرگترین جزیره ایران در تنگه هرمز )، فارور ، سیری ، ابوموسی ، تنب بزرگ و کوچک ، قشم، هنگام ، لارک ، فارس ، هرمز و لاوان است .

در منطقه جنوبی نیز بنادر فراوانی وجود دارد. مهم ترین بنادر ایرانی خلیج فارس عبارتند از آبادان، خرمشهر ، بندر امام خمینی ( شاهپور سابق) ، ماهشهر، دیلم، گناوه ، ریگ ، بوشهر ، بندر لنگه و بندر عباس است .
 

رودخانه ها

چنیدین رود در داخل ایران جریان دارد که تنها رود قابل ناوبری ایران رود کارون با 920 کیلومتر است . از دیگر رودخانه های بزرگ می توان به رودخانه اترک ( 535 کیلومتر ) ، هندیجان (488 کیلومتر )،جوین ( 440 کیلومتر )، جراحی ( 438 کیلومتر )، کرخه (د 755 کیلومتر ) ، مند ( 685 کیلومتر )، قره چای ( 540 کیلومتر )، سفید رود (795 کیلومتر ) و زاینده رود با 405 کیلومتر طول نام برد. حجم آب جاری رودخانه ها در این سرزمین در تابستان کاهش می یابد.

مناطق کوهستانی و بیابانی

Damavand

ایران دارای 2 رشته کوه است . رشته کوه بلند البرز در شمال با ارتفاع 670/5 متر در قله دماوند ( بلندترین قله کشور) از منطقه جنوبی جنوبی دریای خزر به سمت شرق ایران نزدیک خطوط مرزی خراسان کشیده شده است.

رشته کوه ازگرس دیگر رشته کوه ایران است که از شمال غرب تا جنوب شرق گسترانیده شده است.
منطقه شرقی ایران موقعیت قرارگیری کویرهای نمکی دشت کویر و دشت لوت با مجموع مساحت 287/1 کیلومتر مربع است.
 

اقتصاد

Car Factory

اقتصاد ایران توس طگروه های مختلف برنامه ریزی مرکزی ، مالکیت دولتی تولید نفت، کشاورزی و ارتباط تجارت خصوصی و مشاغل خدماتی به عنوان محرک اداره می شود.
واحد پول رسمی این کشور ریال است اما ایرانیان معمولا از اصطلاح شناخته تر شده ی تومان استفاده می کنند . هر 10 ریال برابر با 1 تومان است. در تمامی موارد به غیر از موارد خاص از این اصطلاح به جای ریال استفاده می شود. بسیار معمول است که فروشنده ای به جای 1000 ریال از شما تقاضای 100 تومان را داشته باشد .
ایران انتظار دارد تا میلیاردها دلار سرمایه خارجی را با فراهم آوردن زمینه سرمایه گذاری مطلوب ، مانند کاهش فرآیندهای اداری در حوزه گردشگری و منطقه آزاد تجاری مثل جزیره کیش جذب کند.
ایران یکی از بزرگترین تولید کننده ای نفت در جهان است و از دومین ذخایر گاز جهان برخوردار است .
اگر چه، دولت با افزایش سرمایه گذاری های دولتی در زمینه های گردشگری، کشاورزی و بازاریابی تمرکز بیشتری بر درآمد غیر نفتی دارد .
محصولات کشاورزی برپایه صادرات شامل انواع خرما، گل و پسته است. ایران همچنین پیشرفت چشم گیری در زمینه های بیوتکنولوژِ ، نانوتکنولوژی و صنعت دارویی داشته است.
از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی میتوان به عنوان شرکای تجاری ایران نام برد .

کشاورزی

Agriculture

 

کشاورزی یکی از صنایع تاریخی در ایران است .
پرورش بز در ایران به 10000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد . میوه هایی مثل هلو اولین محصول وارد شده به اروپا از ایران بوده است.
مطالعات باستان شناسی طبیعی تائید کرده است که گل لاله در ابتدا در ایران کشت شدهاست . جالب است بدانید که واژه " Spinach" در زبان اسپانیایی از کلمه اسفناج در فارسی گرفته شده است. چینی ها در سال 647 میلادی ازاین گیاه به عنوان گیاه ایرانی یاد کردند.
تاریخ با معرفی بستنی که 400 سال قبل از میلاد مسیح در ایران درست شده است و خانواده کوکی ها و زیر مجموعه کلوچه ها در قرن 7 در این کشور، می تواند خوشمزه باشد .
پرورش مرغ در ایران به 5000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. بامزه است بدانید که شاعد یونانی در نیمه قرن 5 قبل از میلاد مرغ را " زنگ ایرانی" نامیده است .

امروز


تقریبا یک سوم کل سطح ایران زمین کشاورزی است که کمتر از یک سوم آن آبیاری می شود . مناطق غربی و شمال غربی حاصلخیزترین خاک را دارند.
در اواخر دهه 1990، کشاورزی حدود یک پنجم تولید ناخالص داخلی کشور را شامل می شود که منجر به استخدام جمعیت قابل توجهی از نیروی کار شد . در همین زمان بود که ایران در تولید مواد غذایی خودکفا شد .
درجه حرارت به طور گسترده ای در بخش های مختلف کشور متغییر است که امکان کشت محصولات مختلف از جمله غلات ( گندم ، جو، برنج، ذرت) ، میوه ها ( خرما، انجیر ، انار ، خربزه و انگور) ، سبزیجات، پنبه ، چغندر قند و نیشکر ، پسته ، آجیل ، زیتون ، ادویه جات مثل زعفران ، چای، تنباکو و گیاهان دارویی را فراهم می کند.
ایران با تولید 40% پسته بزرگترین تولید کننده در سال 2005 بودهاست  و در مجموع با 81% ا زکل تولید بزرگترین تولیدکننده جهان است.
 


افزودن دیدگاه جدید