ژاله آموزگار (آذربایجان غربی)

1
ژاله آموزگار (آذربایجان غربی)

دکتر ژاله آموزگار در آذر 1318 در خوی به­ دنیا آمد و بخشی از تحصیلات دبیرستانی خود را در خوی گذراند و پس از اخد مدرک دیپلم علمی سال پنجم دبیرستان از دبیرستان ایراندخت خوی و دیپلم سال ششم ادبی از دبیرستان ایراندخت تبریز، جهت ادامه ­ی تحصیل به دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز وارد شد. پس از احراز رتبه­ ی اول در رشته­ ی ادبیات­ فارسی در دانشکده ­ی ادبیات تبریز، بورس تحصیلی به ایشان تعلق گرفت.

در آن زمان بورس تحصیلی به کسانی اختصاص می ­یافت که در بین دانشجویان، رتبه­ ی اول را کسب کرده بودند. ایشان در ابتدا از این بورس استفاده نکردند چرا که خانواده سنتی او تمایل نداشتند که تنها به سفر فرنگ برود. پس از ازدواج ایشان اطلاعیه ­ای از سمت وزارت فرهنگ صادر شد مبنی بر اینکه شاگرد اول ­هایی که از بورس تحصیلی­شان استفاده نکرده ­اند می ­توانند مجددا پرونده ­شان را به جریان بیندازند. در آن زمان یعنی سال 1342 ایشان معلم بودند پس از انجام اقدامات لازم به همراهی همسر و دخترشان راهی فرانسه شدند و در دانشگاه سُوربن فرانسه ثبت نام کردند. رساله ­ی دکتری ژاله آموزگار درباره­ ی ادبیات زردشتی به زبان­ فارسی است.

ادبیات زردشتی به زبان­ فارسی اصطلاحاً به نوشته ­ها و رسالات زردشتی­ای اطلاق می ­شود که پس از اسلام به زبان­ فارسی ولی به سنت زردشتی نوشته شده­ اند. ایشان پس از اخذ دکترا که با درجه ­ی عالی پذیرفته شد در سال 1347 به ایران برگشت. پس از بازگشت از وزارت آموزش و پروش به بنیاد فرهنگ منتقل و در آنجا مشغول به ­کار شد. در آن زمان تقریباً هیچ منبع معتبر فارسی درباره مطالعات ایرانی در دست نبود. با این حال او به­ همراه افرادی چون دکتر مهرداد بهار، دکتر احمد تفضلی، دکر محسن ابوالقاسمی، دکتر فریدون وهمن، دکتر سلیم با نظر دکتر خانلری هر کدام یک کتاب پهلوی را موضوع کار خود قرار می ­دهند و واژه ­نامه­ های آن را تهیه می­ کنند. دو سال بعد در سال 1349 او به سمت استادی در دانشگاه تهران درآمد. ژاله آموزگار درباره ­ی دوران تحصیل دانشجویی و دانشگاه می­گوید "من معتقدم که آدم در دوره دانشجویی چندان چیز زیادی نمی­ آموزد و بعدهاست که با جوهر کار و دانش آشنا می­ شود. از نظر او دوره دانشجویی دوره آغاز است. او می­گوید در این دوره صرفاً راه و روش یاد گرفتن را می ­آموزد.

وقتی کسی دکتر می­ شود این در حقیقت شروع کار است و نه پایان کار. بعدهاست که آدم احساس می­کند چقدر خودش و کارهایش خام بوده است". آثار فراوان استاد آموزگار را می­ توان در سه مقوله ­ی تالیف و ترجمه­ ی کتاب و نگارش مقاله بخش بندی کرد. از آن جمله است تالیف: اسطوره زندگی زردشت (با مرحوم دکتر احمد تفضلی)، زبان پهلوی، ادبیات و دستور آن، تاریخ اساطیر ایران. و در بخش ترجمه ارداویراف­نامه، نمونه­ های نخستین انسان و نخستین شهریار در تاریخ افسانه ­ای ایرانیان و شناخت اساطیر ایران.


افزودن دیدگاه جدید