خاش

کشور
ایران
استان
استان سیستان و بلوچستان
جمعیت
56,584
مساحت
19,376
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1414

خاش

21
Few Clouds

شهرستان خاش در دامنه‌ی جنوبی قله‌ی تفتان و در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. خاش یکی از قدیمی‌ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌رود.

شهرستان خاش از دو شهر، سه بخش و ۱۱ دهستان تشکیل شده است. بخشی از مرز کشورمان با پاکستان نیز در شرق شهرستان خاش قرار گرفته است.

این شهرستان در دامنه‌ی قله‌ی تفتان به عنوان یکی از کوه‌های آتشفشانی ایران و بلندترین کوه جنوب شرق کشورمان، قرار گرفته است. ارتفاع قله‌ی تفتان نزدیک به چهار هزار متر است. از دهانه‌ی این کوه دود آتشفشانی مرکب از بخار آب، خاک و گاز گوگرد خارج می‌شود. خاش هر سال میزبان کوهنوردان زیادی است که به منظور فتح قله‌ی تفتان به این شهر سفر می‌کنند.

آب و هوای خاش گرم و خشک است. اما با توجه به قرارگیری این شهر در دامنه‌های کوه تفتان آب و هوای این منطقه نسبت به نواحی همجوار نسبتاد سردتر است. ویژگی‌های آب و هوایی خاش در کنار خاک حاصلخیز این منطقه باعث شده که این شهرستان از نظر کشاورزی موقعیت ممتازی در استان سیستان و بلوچستان داشته باشد. کشاورزان شهرستان خاش محصولات متنوعی را کشت می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به زردآلو، گردو، بادام، مرکبات، انار، گندم و زیره سبز اشاره کرد.

قلعه‌ ایرندگان جزء آثار تاریخی این شهرستان است. تاریخ ساخت این قلعه به دوران قاجار بازمی‌گردد و این اثر در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. بخش‌هایی از این قلعه در سال‌های اخیر فروریخته و متاسفانه خساراتی به این اثر تاریخی وارد شده است.

قلعه حیدر آباد یکی دیگر از آثار تاریخی شهرستان خاش است که قدمتی حدودا صد ساله دارد. زیارتگاه مرتضی علی که به نظر می‌رسد قدمت آن به دوران تیموری-صفوی بازگردد جزء دیگر دیدنی‌های شهرستان خاش است.

مسجد جامع خاش نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. غار گواتامک جزء جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهرستان خاش به شمار می‌رود.

سرو زربین سنگان اثر طبیعی دیگر شهرستان خاش است که در فهرست آثار طبیعی ملی ایران نیز ثبت شده است. این درخت در گذشته یکی از زیارتگاه‌های منطقه بوده و مردم با بستن نخ و تکه پارچه به آن خواسته‌های خود را از آن می‌طلبیدند. در آیین زرتشتی احترام خاصی برای درختان سرو قائل می‌شوند. ارتفاع این درخت چیزی در حدود ۳۰ متر است.

تنورچه، خورشت اناردانه، کشک محلی، گندم شیر، سبزک، ترشک، راپنگ، مالیدگ و گوین تعدادی از غذاهای محلی و سنتی شهرستان خاش است.


افزودن دیدگاه جدید