یزد

کشور
ایران
استان
استان یزد
جمعیت
582,682
مساحت
2,479
موقعیت زمانی
IRDT

یزد

20
Few Clouds

شهر یزد در دره ای وسیع و خشک قرار دارد. این شهر بین رشته کوه های شیرکوه و خرانق محصور است و در حاشیه دشت های کویر لوت و در ارتفاع 1230 متری از سطح دریا قـرارگـرفته اسـت. یزد به علت قرار داشتن بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستان های سرد، نسبتاً مرطوب و تابستانهای گرم، طولانی و خشک است.
شهرستان یزد دارای دو بخش «مرکزی» و«زارچ»، چهار شهر و چهار دهستان است.
این شهر یکی از کلان شهرهای ایران و چهارمین استان وسیع کشور است. یزد، اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است که به «شهر بادگیرها»، «دارالعباده»، «شهر دوچرخه ها»، «شهر شیرینی»، «شهر قنات و قنوت و قناعت» و غیره شهرت دارد. آب انبارها، کوچه ها، آسیاب ها، بافت معماری و تاریخی شهر یزد که از بارزترین نمونه های معماری خاص اقلیم های گرم و خشک در جهان است از اماکن دیدنی این شهر به شمار می رود.
علاوه بر صنایع دستی مشهور این شهر نظیر ترمه، دارایی، سفال، سرامیک، کاشی، فرش، گلیم، زیلو، شیرینی و آهنگری (چلنگری)، صنایع بزرگی هم چون فرش ستاره کویر یزد، فولاد آلیاژی، مجتمع صنعتی چادرملو، کارخانه فولاد نورد، کارخانه کابل و فیبر نوری، صنایع کاشی، سرامیک و موزائیک، صنایع غذایی، کارخانجات نساجی و معادن بزرگ اقتصاد این استان را شکل می دهند. صنعت زرگری یا طلاسازی در یزد از مهم ترین و مشهورترین صنایع یزد است و توان رقابت با ایتالیا را دارد.
زبان مردم یزد فارسی با لهجه یزدی است. دین مردم یزد اسلام و مذهب شان شیعه جعفری است. اقليّت های مذهبی زرتشتی، یهودی و مسیحی  نیز در این شهر زندگی می کنند. 


افزودن دیدگاه جدید