رفتن به محتوای اصلی

گرمی

کشور
ایران
استان
استان اردبیل
موقعیت زمانی
IRDT

گرمی

0
کمی ابری

کمی ابری

12°c

87%

06:05

20:05


شهرستان گرمی به فاصله 124 کیلومتری مرکز استان واقع شده است این  شهرستان با داشتن بیش از 93 کیلو متر نوار مرزی با جمهوری آذربایجان در شمال استان اردبیل واقع شده و قسمت وسیعی از نواحی جنوبی جلگه زرخیز مغان را دربرگرفته است.
پیشنه تاریخی:
قدیمی ترین آثار شناسایی شده از این شهرستان مربوط به دوران پالئولتیک قدیم(حدود500 هزار سال پیش)از حوزه رودخانه قاراسو و سامبور چایی است. تپه ها، قلعه ها، آثار برج های مقبره ای، سنگ قبرها و شهرهای تاریخی نشانگر غنای منطقه از منظر باستان شناختی است.

جاذبه های تاریخی:
واقع شدن شهرستان گرمی مغان در شاه راه ارتباطی قدیمی میانه-اردبیل به قفقاز باعث شکل گیری انواع استقرارگاه ها، قلعه ها و شهرها در این خطه شده و شناسایی بیش از 30 مورد از قلعه های تاریخی، گرمی را به دیار قلعه ها معروف ساخته است. از قلاع مهم و دیدنی گرمی می توان به اینی قالاسی در روستای اینی، قیز قایا قالاسی در روستای قوزلو، دئو قالاسی و قالاباشی در گرمی، شهر تاریخی برزند در روستای قالا برزند، اوغلان و قیز قالاسی در روستای دیمولی و بویوک قالا در روستای داش زیوه اشاره کرد.
اوجاق ها امامزاده ها و مقابر مشاهیر و قهرمانان تاریخی مغان از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه هستند. 

جاذبه های طبیعی:
گذشته از آب و هوای مساعد، قلل زیبا و دیدنی رشته کوه های صلوات و خروسلو میرو داغی، قاراجا داغ، آلایله داغی، شیناوار، موغان گوروکن،گنجه داغی، لنگان، ماراللی، آنزیر از جاذبه های بی نظیر طبیعی شهرستان محسوب می شود.
منطقه گردشگری شلاله دره سی(دره آبشارها)در روستای قوزلو و دییرمان دره سی روستای آلایله و نار دره سی(دره انار) در روستای هئران، ژئوپارک دومولی و نیز آبشارهای زیبا و دیدنی روستای افچه، سالالا، پیه دره، پرمئییر و آسوران در بخش موران از دیگر جاذبه های طبیعی مهم این شهرستان هستند.
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.