کلیبر

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان شرقی
جمعیت
89,698
مساحت
3,702
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1111

کلیبر

23
Few Clouds

کلیبر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی‌ست که در حاشیه‌ی جنگل‌های ارسباران واقع شده است. این شهر طبیعت سرسبزی دارد و ییلاق اهالی قره‌ داغ به‌شمار می‌‌رود.

کلیبر در قدیم بذ و بذین نام داشت. بابک خرمدین سال‌ها در این شهر با خلیفه‌ی آن دوران، معتصم عباسی، مبارزه کرد. این‌ شهر تا دهه‌ی ۵۰ قصبه به‌شمار می‌رفت.

فاصله‌ی کلیبر تا تبریز ۱۹۳ کیلومتر و تا پایتخت ۷۷۰ کیلومتر است. این شهر از جنوب غرب به تبریز، از جنوب شرق به اردبیل، از جنوب به اهر و از غرب به مرند می‌رسد. در شمال کلیبر دو کشور آذربایجان و ارمنستان قرار دارند.

کلیبر دو بخش دارد، بخش مرکزی و بخش آبِش احمد. دهستان‌های ییلاق، میشه پاره، پیغان چایی و مولان در بخش مرکزی واقع شده‌اند. در بخش آبش احمد نیز دهستان‌های آبش احمد، قشلاق و سیدان قرار دارند.

کلیبر آب‌وهوای متعدل کوهستانی دارد. این‌جا باوجود جنگل و مراتع فراوان، به ییلاق عشایر ارسباران و دشت‌مغان تبدیل شده است. تابستان‌ها هوا معتدل و زمستان‌ها پربرف است. مردم این شهر به زبان ترکی سخن می‌گویند.

رشته کوه قره داغ بخشی از جغرافیای این منطقه‌ست و کوهنوردان زیادی برای صعود از قله‌های گشت‌سر، قاضی بلاغ، شیور، سارپاق و زینقالو به این‌جا سفر می‌کنند.

جنگل‌های ارسباران و قلعه بابک یا قلعه بذ در ۵ کیلومتری مرکز شهر، معروف‌ترین جاذبه‌ی گردشگری کلیبر هستند. پارک جنگلی مکیدی، قلعه پیغام نزدیک روستای پیغام، قلعه قهقهه در روستای قارلوجا و چشمه آب گرم موتالیق در روستای آبیش احمد از دیدنی‌های دیگر این منطقه به‌شمار می‌روند.

مسافران و گردشگران می‌توانند از مسجد جامع کلیبر، قصر آینا‌لو و تفرجگاه قلعه دره‌سی بازدید کنند. منطقه آینالو در دل جنگل‌های ارسباران برای جنگل‌نوردی و طبعیت‌گردی مقصد بی‌نظیری هستند.

غذاهای محلی آذربایجان شرقی در این شهر نیز پرطرفدارند، غذاهایی همچون کوفته تبریزی، دلمه برگ، اوماج آشی، دویماج و قایقاناق. کؤکه، نان محلی این شهر است که مزه‌ی شیرینی دارد.

معروف‌ترین سوغات کلیبر زغال‌اخته است. در کشتزارها و جنگل‌های این منطقه درختان زغال‌اخته فراوان است. از این میوه ترشی، لواشک، برگه، خشکه و شربت درست می‌کنند. هر سال جشنواره‌ی زغال‌اخته و انار در کلیبر برگزار می‌شود.

موسیقی عاشیق‌ها، موسیقی فولکوریک این منطقه به‌شمار می‌رود. عشایری که در این منطقه زندگی می‌کنند به آداب و رسوم قدیمی در عزاداری و ازدواج پایبند هستند و جوانان در سن پایین ازدواج می‌کنند.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید