رفتن به محتوای اصلی

نشتیفان

کشور
ایران
استان
استان خراسان رضوی
جمعیت
7,426
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,500

نشتیفان

24
آسمان صاف

آسمان صاف

32°c

14%

06:09

18:09

نَشتیفان در جنوب شرقی شهرستان خواف، درحاشیه جاده قاین، در سه کیلومتری جاده تایباد-تربت حیدریه، هشت کیلومتری جنوب غربی سنگان و در ارتفاع ۸۳۹ متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر دارای آب ‌و هوای گرم و خشک است. 
نشتیفان در حاشیه زمین‌ های پَست که به کویر منتهی می‌شود و در شیب ملایم یکی از آبرفت‌‌های رودِ «کال شور» قرار دارد. این شهر به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاص منطقه همیشه در معرض بادهای شدید 120 روزه سیستان قرار دارد.  بزرگ‌ ترین آسبادهای خشتی جهان، مربوط به دوران صفویه، در این منطقه قرار دارند و با مهار بادهای شدید و استفاده از انرژی آن جهت آرد نمودن گندم نقش اساسی و ارزنده‌ای در معیشت و روند زندگی مردمان گذشته این منطقه داشته‌اند.

نقش خدماتی بیشتر مردم نشتیفان (حمل و نقل) در مقابل کارکردهای سایر بخش‌ها (صنعت و کشاورزی) بر افزایش درآمد مردم دراین زمینه تاثیر به‌ سزایی دارد. این شهر یکی از مراکز تولید عمده نهال در منطقه و حتی در سطح ایران است و نهال کاري امروزه به عنوان شغلی پررونق در این منطقه شناخته می ‌شود که ضمن ايجاد اشتغال، سرسبزي و طراوت را به همراه دارد. آثار تاریخی، فرهنگی، بافت سنتی و قدیمی شهر، پوشش محلی، وجود قنات‌ها و چشمه‌ها، رودخانه‌ها و آبشار فصلی تمدن این منطقه را تشکیل می‌ دهد. 
مردم نشتیفان اهل تسنن هستند.

سایر مطالب
  • آسباد نشتیفان
    آسباد نشتیفان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.