رفتن به محتوای اصلی

مهریز

کشور
ایران
استان
استان یزد
جمعیت
82,840
منطقه
6723
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,473

مهریز

30
آسمان صاف

آسمان صاف

20°c

21%

06:03

17:03

مهریز در سی کیلومتری جنوب شهر یزد و در ارتفاع 1470 متری از سطح دریا قرار دارد. ادامه ارتفاعات شيركوه در بخش غربی اين شهرستان موجب تشكيل سفره‌های غنی آب زيرزمينی و تعديل هوای آن نسبت به ديگر نقاط استان يزد شده است. آب‌و‌هوای مهریز در بخش کوهستانی از نوع آب و هوای نیمه‌ خشک و در بخش دشت خشک و بیابانی است.

 شهرستان مهریز دارای یک بخش «مرکزی»، یک شهر و پنج دهستان است.

 مهریز یکی از شهرهای قدیمی استان یزد است و به «باغ شهر» این استان معروف است. به این شهر، به ‌سبب بهره‌مندی از قلعه‌های تاریخی و ارزشمند، شهرِ «قلعه‌های تاریخی» نیز می‌گویند. این شهر به‌ دلیل قرارگیری در کنار جاده استراتژیک تهران- بندرعباس و هم‌چنین جاده یزد-کرمان، که به آن چهار راه ارتباطی زمینی کشور گفته می‌شود، دارای موقعیت ویژه‌ای است.

وجود ذخایر معدنی و عوامل تولید ارزان قیمت (نیروی انسانی، زمین و ...) از جمله ویژگی‌های خاص این شهر است. آب و هوای مناسب این منطقه شرايط مطلوبی برای كشت انواع محصولات باغی و زراعی فراهم کرده است. هم‌ چنین اين شهرستان يكی از مهم‌ترين مراكز كشت پسته تلقی می شود. مردم اين منطقه علاوه بر كشاورزی و دامداری در صنايع دستی نظیر قالی بافی، آهنگری، سريشم، گيوه بافی، سبدبافی و چاقوسازی اشتغال دارند. بناهای باشكوه اقتصادی (كاروانسراها، باغ‌ها و غیره)، سياسی- نظامی (عمارات اَربابی، قَلاع روستايی عظيم و غیره)، مذهبی (مساجد، قدمگاه‌ها، حسينيه‌ها و غیره)، تدافعی- ديده بانی (برج هاي ديده‌بانی) و سازه‌های عظيم خشتی - آجری موجود در سطح شهرستان از جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند. مهم‌ترين روستاهای شهرستان مهريز سريزد، ميرک‌آباد، عصمت‌آباد و باغ دهوک هستند.

مردم مهریز به زبان فارسی و با گویش مخصوص به خود سخن می‌گویند. بیشتر مردم مهریز مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند و تعدادی از آن‌ها نیز زردتشتی هستند.

برچسب‌ها

شهرها
سایر مطالب
 • زیارتگاه پیر نارکی
  زیارتگاه پیر نارکی
 • چشمه غربالبیز
  چشمه غربالبیز
 • باغ پهلوان پور
  باغ پهلوان پور
 • بافق
  بافق
 • باغ های ایرانی
  باغ های ایرانی

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.