رفتن به محتوای اصلی

منجیل

کشور
ایران
استان
استان گیلان
جمعیت
22,788
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
306

منجیل

21
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

22°c

87%

06:09

18:09

منجیل یکی از شهرهای استان گیلان است که بیشتر آن را با توربین‌های بادی‌اش می‌شناسند و برخی از آن با عنوان سرزمین بادهای سرگردان یاد می‌کنند.

منجیل یکی از شهرهای شهرستان رودبار است که از رشت، مرکز استان، ۷۵ کیلومتر فاصله دارد. منجیل در مسیر بزرگراه قزوین - رشت و در فاصله‌ی ده کیلومتری رودبار واقع شده است.

این شهر بادخیز و میزبان تعداد زیادی توربین بادی است. شدت باد در فصل بهار و تابستان بیشتر از نیمه‌ی دوم سال است. شهر در محل تلاقی سه نوع آب و هوای معتدل خزر، کوهستانی البرز و خشک مرکزی جای گرفته است و به همین دلیل شرایط آب و هوایی خاصی دارد.

شرایط ویژه‌ ی منجیل از نظر وزش باد باعث شد تا در اوایل دهه‌ی ۷۰ طرح ساخت نیروگاه‌ بادی در این شهر در دستور کار دولت قرار بگیرد.

سد سپیدرود در کنار توربین‌های بادی دیگر مشخصه‌ی بارز شهر منجیل است. رودخانه‌های شاهرود و قزل اوزن در این شهر به هم می‌رسند و رودخانه‌ی تشکیل‌ شده از این دو در پشت سد سپید رود جمع‌آوری می‌شود. آب دریاچه‌ی سد سپیدرود جهت کشاورزی مردم گیلان و تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. سد سپیدرود در اوایل دهه‌ی ۴۰ شمسی و با کمک نیروهای متخصص فرانسوی ساخته شده است.

دریاچه‌ی سد سپیدرود و توربین‌های بادی منجیل در کنار هم منظره‌ی جذابی را ایجاد می‌کنند که در مسیر اتوبان قزوین - رشت نیز می‌توان آن را نظاره کرد. همچنین ترکیب دریاچه و توربین‌های بادی منظره‌ی زیبایی را برای عکاسی ایجاد می‌کند.

پارک ساحلی دریاچه سد منجیل موقعیت منناسبی دارد که می‌توان از آن‌جا مناظر جذابی از دریاچه و دورنمای نیروگاه‌های بادی را مشاهده کرد.

چشمه آب گرم ماستخور منجیل در دهکده‌ی ماستخور یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. روستای کلشتر نیز چشمه‌های پرآب فراوانی دارد. دیواره‌ی صخره‌ نوردی منجیل نیز مناسب افرادی است که به ورزش پرهیجان صخره‌ نوردی علاقه‌مند هستند.

بسیاری از مردم روستاهای اطراف برای تامین کالاهای مورد نیاز خود به منجیل سفر می‌کنند و تجارت یکی از راه‌های اصلی مردم شهر منجیل برای گذران زندگی است. علاوه بر این کاشت زیتون و تهیه فرآورده‌های آن، بخش دیگری از اقتصاد این شهر را تشکیل می‌دهد.

شامی رودباری از معروف‌ ترین غذاهای این منطقه است. علاوه بر این دیگر غذاهای گیلانی مانند باقالی قاتق، ترش‌تره و میرزا قاسمی را نیز می‌توان در منجیل امتحان کرد.

فروشگاه‌های زیادی در شهر منجیل به فروش انواع زیتون و فرآورده‌های آن، کلوچه، سیرترشی، رب انار و ... می‌پردازند که می‌توان آنها را از منجیل به عنوان سوغاتی خریداری کرد.

برچسب‌ها

شهرها
سایر مطالب
  • سرو هرزویل
    سرو هرزویل

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.