قم

قم

مرکز استان
 • کشور
  ایران
 • استان
  قم
 • جمعیت
  1,074,036
 • مساحت
  123,073 km²
 • زمان محلی
  IRDT

قم

شهر قم در حاشیه کویر، درفاصله 140 کیلومتری جنوب شهر تهران و در ارتفاع 930 متری از سطح دریا واقع شده است. قم در منطقه ای خشک و کویری و در طبقه بندی اقلیمی ایران در زمره آب و هوای نیمه بیابانی قرار دارد. این شهر دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های کم و بیش سرد است.
شهرستان قم دارای پنج بخش«جعفرآباد»، «خلجستان»، «سلفچگان»، «کهک» و «مرکزی»، یک شهر و نه دهستان است.
این شهر هشتمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، کرج، شیراز، اهواز و دومین شهر زیارتی پس از مشهد است. قم یکی از مراکز مهم فرش ابریشمی ایران و جهان است. تولیدات شیرینی و سوهان این شهر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این شهر که در شاهراه مواصلاتی و حمل و نقل ایران واقع شده  از یک سو رابط بین استان های صنعتی ایران با تهران و از سوی دیگر رابط استان ها و شهرهای جنوبی ایران با استان ها و شهرهای شمالی است. 
شهر قم از شهرهای مهم کویری ایران و از قطب های بزرگ توسعه گردشگری زیارتی به شمار می آید. جریان فرهنگ دینی و مذهبی شهر قم را به یکی از بزرگ ترین مراکز آموزش علوم دینی و آیین های مذهبی تبدیل کرده که در دهه های اخیر نقش بسیار ممتازی در فرآیند تحولات دینی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی ایران بر عهده داشته است. در کنار جاذبه های مذهبی، زیارتی و تاریخی نظیر آرامگاه و حرم تاریخی و باستانی «حضرت معصومه، دختر هفتمین امام شیعیان»، مسجد جمکران، بیش از صدها امامزاده، حوزه ها، مدارس علمیه، مساجد تاریخی مهم، موسسات آموزشی و بین المللی جاذبه های طبیعی این شهر نیز سبب مهاجرپذیری آن شده است.
کشاورزی، دامپروری و پرورش طیور به دو روش سنتی و صنعتی در قم از دیرباز رواج داشته است.
گویش عموم مردم قم فارسی با لهجه قمی است. اقوام دیگری نیز با مذاهب، زبان و لهجه های متفاوت در این شهر سکونت دارند. اغلب ساکنان شهر مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند.

سایر مطالب

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.