کاروانسرای پاسنگان

کاروانسرای پاسنگان

قم

کاروانسرای پاسنگان

20
Few Clouds

«کاروانسرای پاسنگان» در نزدیکی «زنبورک» در 20 کیلومتری شهر «قم»، بر سر راه بزرگراه قم به «کاشان» جای دارد. به گمان کارشناسانی کاروانسرای پاسنگان سازه­ای از سده ۱۳ خورشیدی در دوران قاجار است که به دست بازرگانی به نام «حاج محمد باقر قزوینی» ساخته شده است. هرچند گمانه ­زنی ­هایی نیز بر آن هستند که ساخت این کاروانسرا به دورانی پیش از صفویه باز می­گردد.

کاروانسرای پاسنگان نیم هکتار گستره دارد. این کاروانسرای چهار ایوانی یک چهارگوش آجری کامل به درازا و پهنای 50 در 50 متر است. ساختار کاروانسرا یک سازه دو  طبقه‎ای است. پاسنگان در هر سوی چهار ایوان 2 ایوانچه دارد. در دو سوی دروازه کاروانسرا 10 تاق و در چهار گوشه 4 برج نیم گرد و توپُر و آرایه­دار از سنگ قرار دارد که هر یک کنگره ­دار با جان پناه هستند.

دروازه­ پاسنگان به سوی جنوب است. دروازه سردر و تاق آجرکاری و تاق ­نما در دو سو دارد. دروازه به هشتی می­ گشاید. در گذشته طبقه دومی بر بالای ایوان دروازه بوده است که امروزه نشانی از آن نیست. سپس میانسرا با حوضی در میان قرار دارد. شاه نشین در طبقه دوم سازه­ کاروانسرای پاسنگان جای دارد. کاروانسرا یک آب انبار در درون و یک آب انبار نیز بیرون از میانسرا دارد.

از بخش­ های گوناگونی که امروزه در کاروانسرای پاسنگان در دسترس گردشگران است می­توان نگارخانه، پایگاه ستاره ­شناسی، پاپگاه پرنده ­نگری، نمایشگاه کویر، شربت خانه شادقلی خان، نمایشگاه هنرهای دستی، بازارچه هنر و تالار پذیرایی را نام برد.


افزودن دیدگاه جدید