رفتن به محتوای اصلی

قزوین

کشور
ایران
استان
استان قزوین
جمعیت
566,773
منطقه
5689
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,310

قزوین

19
آسمان صاف

آسمان صاف

11°c

54%

06:04

19:04

قزوین یکی از شهرهای بزرگ ایران در 130 کیلومتری غرب تهران و در ارتفاع ۱۲۷۸ متری از سطح دریا واقع شده است. بخش شمالی شهرستان قزوین را کوهستان های البرز با چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و قسمت جنوبی و شرقی آن را دشت نسبتا همواری احاطه نموده است. آب و هوای این شهر در تابستان خنک و در زمستان سرد است. شهرستان قزوین دارای پنج بخش«رودبار الموت شرقی»، «رودبار الموت غربی»، «طارم سفلی»، «کوهین» و «مرکزی»، هفت شهر و 14 دهستان است.
آب انبار سردار بزرگ ترین آب انبار تک گنبدی جهان در قزوین قرار دارد. در منطقه قزوین صدها تپه باستانی شناسایی شده  است و به سبب وجود بناهای تاریخی و جاذبه های طبیعی از اهمیت گردشگری بالایی برخوردار است. 
قزوین به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطی استان های شمالی و غربی ایران، نزدیکی به تهران، دارا بودن چند شهر صنعتی، وجود معادن غنی و نیز برخورداری از چندین مراکز مهم علمی از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است و به همین علت به عنوان یک مرکز تجاری بزرگ و از قطب های صنعتی و اقتصادی ایران به شمار می رود. مردم این شهر علاوه بر صنعت، در کشاورزی، واحدهای بزرگ دام  و طیور و تولیدات صنایع دستی فعالیت دارند. 
 مردم قزوین به زبان فارسی با لهجه خاص قزوینی سخن می گویند که مبنی بر فتحه گرایی در انتهای الفاظ است. البته لهجه های گیلکی و حتی زبان ترکی نیز در بین مردم این شهر مشاهده می شود. مذهب مردم قزوین شیعه است.

جاذبه گردشگری

سایر مطالب
 • نان های سنتی قزوین
  نان های سنتی قزوین
 • پارک جنگلی باراجین
  پارک جنگلی باراجین
 • کاخ چهل ستون قزوین
  کاخ چهل ستون قزوین
 • آرامگاه حمدالله مستوفی
  آرامگاه حمدالله مستوفی

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.