فومن

فومن

 • کشور
  ایران
 • استان
  گیلان
 • جمعیت
  93,737
 • مساحت
  1,002 km²
 • زمان محلی
  IRDT

فومن

شهر فومن در قسمت غربی استان گیلان، حد فاصل مناطق کوهستانی و دشت فومنات و در ارتفاع 15 متری از سطح دریای آزاد واقع شده است. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان های صومعه سرا و ماسال، از سمت جنوب به شهرستان طارم علیا در استان زنجان و شهرستان شفت، ازسمت شرق به شهرستان رشت و از سمت غرب به شهرستان خلخال در  استان اردبیل محدود می شود. آب و هوای این شهر مانند وضع عمومی استان گیلان معتدل و مرطوب است.
شهرستان فومن دارای دو بخش «سردار جنگل» و «مرکزی»، سه شهر«ماسوله»، «ماکلوان» و «فومن» و شش دهستان است.
در کنار بافت معماریِ سنتیِ شهر توریستی فومن جاذبه های گردشگری آن به پنج بخش طبیعی، تاریخی، مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تقسیم می شوند. قرارگیری بر سر راه شهر تاریخی و زیبای ماسوله سبب توقف گردشگران زیادی در این شهر شده است. در کنار فعالیت های خدماتی، موقعیت ممتاز طبیعی، وجود منابع آب های سطحی و زیر زمینی، برخورداری از خاک های حاصلخیز و مستعد کشاورزی به ویژه در بخش جلگه و کوهستان، دامپروری، تولید عسل، پرورش ماهی و همچنین صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی اقتصاد مردم این شهر را شکل می دهد. برنج کاری، کشت چای و توتون و پرورش کرم ابریشم از فعالیت های اصلی این منطقه به شمار می رود.
اهالی این شهر از دو قوم گیلک و تالش هستند که گیلک ها با زبان گیلکی در نواحی جلگه ای و تالشان نیز با زبان کهن تالشی بیشتر در نواحی کوهستانی و کوهپایه ای به سر می برند. از نظر دیانت و مذهب نیز به جز عده ای اندک از اهل تسنن بقیه شیعه اثنی عشری هستند.

جاذبه گردشگری

بازار فومن

بازارهای محلی گیلان بازتاب شکل زندگی و آداب و رسوم مردم این سرزمین است؛ در این بازارها می‌توانید سفره رنگارنگ مردم را از نزدیک ببنید و برای خودتان سوغاتی از سبزیجات و میوه‌های تازه به ارمغان بیاورید. ...

سایر مطالب

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.