رفتن به محتوای اصلی

سیاهکل

کشور
ایران
استان
استان گیلان
موقعیت زمانی
IRDT

سیاهکل

0
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

19°c

87%

06:10

17:10

اين شهر با موقعیت جلگه اي در فاصله 15 كيلومتري شهر لاهيجان واقع شده و رودخانه كوچكي به نام شمرود از وسط آن عبور مي¬نمايد كه زيبايي خاصي به اين شهر بخشيده است. با توجه به موقعيت جغرافيايي داراي آب و هواي معتدل و مرطوب است كه آب و هواي خنك تر قسمت كوهپايه اي، آن را تحت تاثير قرار مي دهد. نام اين شهر از دو كلمه (سي و كل) تشكيل شده كه (سي) به معناي پاي كوه  و (كل) به معناي جايگاه است كه به مرور زمان به سياهكل تغيير يافته در حال حاضراين شهرستان داراي دو بخش مركزي و ديلمان مي باشد كه اين منطقه هم از نظر چشم اندازهاي طبيعي و هم از نظر تاريخي از نقاط ديدني استان گيلان به شمار مي روند. اين منطقه سرزمين قوم باستاني ديلم است. راه اصلي اين ييلاق ها از شهر سياهكل مي گذرد و پس از عبور از اين شهر در امتداد مسير شيم رود تا ارتفاعات كوهستاني ديلمان پيش مي رود. طبيعت سبز و زيبا و خانه هاي بومي لته پوش (تخته سر) با مردمي خونگرم و مهمان نواز بر جاذبه هاي گردشگري اين منطقه مي افزايد.
سياهكل داراي سابقه تاريخي درخشان است، ديلمان خاستگاه يكي از قدرتمندترين سلسله هاي حكومتي ايران به نام آل بويه است كه حتي توانستند بغداد را نيز به تصرف درآورند. اين سرمزين كه بعنان پناهگاه شيعيان مشهور بوده، دانشمندان زيادي را نيز به جامعه ايراني تحويل داده است كه هم اكنون تجانس قومي خود راحفظ كرده-اند. اقتصاد اين شهرستان برپايه دامدادي و كشاورزي است و عمده-ترين توليدات در اين زمينه ميوه¬جات، پرورش كرم ابريشم، عسل مرغوب و محصولات جاليزي مي باشند كه در كنار آن توليدات سفال تزئيني و دوخت لباس هاي محلي و معرق نيز رونق خاصي دارد.
جاذبه هاي گردشگري و تاريخي
كوه درفك، منطقه سرسبز ديلمان و اسپيلي، آبشار لونك، چشمه آب معدني لاريخاني، منطقه آغوزي، آبشار باباولي غار اسپهبدان، تي تي كاروانسرا، مناطق باستاني قلعه كوتي، كوه پس و حسني محله، قلعه كوتول شاه، قلعه ديده باني روستاي گرماور، حمام تاريخي ديلمان، غار لو علي (زاگام)، پناهگاه سنگي گيلاركش و شلمان.
زيارتگاه ها و اماكن مذهبي
بقاع متبركه سيداسماعيل، سيدابراهيم، سيدمحمدصالح، سيداحمد، سيد حسين، بقعه امامزاده تورادار
 

سایر مطالب
  • آبشار لونک
    آبشار لونک

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.