رفتن به محتوای اصلی

سرعین

کشور
ایران
استان
استان اردبیل
جمعیت
5,216
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,676

سرعین

32
آسمان صاف

آسمان صاف

9°c

82%

07:09

19:09

شهر سرعین در ۳۰ کیلومتری غرب استان اردبیل و در ۱۰۳ کیلومتری دریای خزر در ارتفاع 1658 متری از سطح دریا قرار دارد. قسمت عمده شهر در دره‌ ای کاسه مانند که از شیب ملایم دامنه‌های ارتفاعات سبلان به وجود آمده قرار گرفته است. با توجه به قرارگیری سرعین در محدوده كوهستان سبلان آب و هوای این شهر جزء اقلیم‌ های مدیترانه‌ ای سرد محسوب می‌شود.
شهرستان سرعین دارای دو بخش «مرکزی» و «سبلان»، یک شهر و چهار دهستان است.
این شهر به وجود چشمه‌ های آب گرم فراوان با خاصیت درمانی شهرت دارد و یکی از مهم‌ ترین مناطق گردشگری در استان اردبیل و ایران به شمار می‌رود.

سرعین به یمن وجود سبلان و نقش آن در اعتدال آب و هوا دارای چهار فصل منظم با خصوصیات و ویژگی‌ های خاص هر کدام از این فصل ‌ها است که در مقایسه با دیگر مناطق ایران از جاذبه‌های گردشگری و اقلیمی بسیاری برخوردار است. از آثار طبیعی ملی سبلان می‌ توان به سنگ مقدس محراب یا محرابه، سنگ عقاب یا قارتال، دریاچه دهانه آتشفشان، یخچال‌ها و برف‌ چال ‌هایی با قدمت معادل عمر کوهستان و گونه‌ های گیاهی با خاصیت دارویی و جانوری اشاره کرد. با توجه به منابع و جاذبه‌ های تاريخی، طبيعی، ورزشی، فرهنگی و اجتماعی این شهر خدمات بخش عمده اقتصاد مردم سرعین را تشکیل می‌دهد.
تركی آذری زبان عموم مردم این شهر و مذهب بیشتر مردم ساکن شیعه است.
 

سایر مطالب
  • چشمه‌های آب‌گرم سرعین
    چشمه‌های آب‌گرم سرعین
  • پیست اسکی و روستای آلوارس
    پیست اسکی و روستای آلوارس

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.