رفتن به محتوای اصلی

تالش

کشور
ایران
استان
استان گیلان
موقعیت زمانی
IRDT

تالش

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

14°c

83%

06:05

20:05

شهرستان تالش در ساحل دريا و در انتهاي غربي گيلان واقع شده است. اين شهرستان از شمال به آستارا، از شرق به درياي خزر، از غرب به كوه هاي خلخال و اردبيل و از جنوب به شهرستان رضوانشهر محدود است.
قسمتي از اين شهرستان كوهستاني است و در امتداد كوه هاي مرتفع تالش در جهت شمال- جنوب كشيده شده و قسمتي ديگر، جلگه-اي است كه به صورت نوار باريكي بين كوهستان و درياي خزر واقع شده است.
چهار فصل تالش، به خاطر زيبايي هاي خاصي كه دارد بسيار معروف است و يكي از مناطق درجه يك سياحتي كشور محسوب مي شود. اين شهر از سه امتياز بزرگ طبيعي برخوردار است، نخست اينكه در پاي كوه واقع شده است و جبهه غربي آن را كوه هاي پوشيده از جنگل هايي با چشم اندازي زيبا تشكيل مي دهد، دوم اينكه رودخانه پرآب كرگانرود از وسط اين شهر مي گذرد، سوم اينكه شهر تالش، بزرگ ترين مركز شهري در فاصله ميان آستارا تا بندر انزلي است، جاذبه هاي اين شهرستان عبارتند از:
1-    پارك جنگلي گيسوم
2-    سواحل درياي گيسوم
3-    مناطق ييلاقي سوباتان
4-    مناطق ييلاقي آق الور
5-    جاده كوهستاني اسالم به خلخال
6-    قلعه ليسار معروف به دژ سلسال
7-    كاخ هاي ييلاقي و قشلاقي نصراخان معروف به سردار امجد
8-    حمام قديمي آق اولر
9-    منطقه باستاني تول
10-    منطقه باستاني تندوين
11-    منطقه باستاني مريان
12-    كاخ قشلاقي ضرغام السلطنه
تالشي ها اقوامي هستند كه در تاريخ از آنها به نام كادوس ها يا كاتوزيها نام برده شده در گذشته از نظر سياسي قدرت منطقه را در دست داشته اند. زندگي قبيله اي آنها بين ارتفاعات و دره ها متناسب با فصل بوده كه هم اكنون تجانس قومي خود را حفظ كرده اند. گويش تالش در ناحيه جلگه اي و كوهپايه اي رواج دارد. شهرستان تالش داراي چهار بخش مركزي، اسالم، حويق و كرگانرود بوده و در بخش كشاورزي نيز برنج، توتون، ميوه جات و محصولات جاليزي از عمده محصولات اين شهرستان محسوب مي شود پرورش كرم ابريشم و جوراب بافي، گليم بافي وتهيه شال مخصوص از پشم گوسفند از صنايع درستي شهرستان تالش به شمار مي آيد.

گفتني است شركت صنايع چوب و كاغذ ايران (چوكا) در اين شهرستان فعاليت دارند.

سایر مطالب
  • آبشار لونک
    آبشار لونک
  • سوباتان
    سوباتان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.