رفتن به محتوای اصلی

بیله سوار

کشور
ایران
استان
استان اردبیل
موقعیت زمانی
IRDT

بیله سوار

0
آسمان صاف

آسمان صاف

17°c

77%

06:04

19:04

شهرستان بيله‌سوار در فاصله 155 كيلومتري شمال‌شرقي اردبيل و در دشتي هموار واقع است. آب و هواي بيله‌سوار در تابستان گرم و در ساير فصول بخصوص در زمستان‌ها معتدل و مطبوع است. بخش اعظم شهرستان بيله‌سوار مراتع قشلاقي است كه چراگاه زمستاني داماران عشاير ائل‌سئون است. رودهاي مهم آن بالهارود و آب بيگر مي‌باشد. بيله‌سوار امروزه عبورگاه مرزي ايران به خاك جمهوري آذربايجان است با گمركي بين‌المللي و امكانات حمل كالا و مسافر و بازارچه مشترك مرزي، اين شهرستان از مراكز كشت غلات و حبوبات و دانه‌هاي روغني مي‌باشد.محصولات كشاورزي و دامي: سيب، فندق، زردآلو، توت، دانه‌هاي روغني و سويا، گندم، جو، پنبه، عدس، ذرت، علوفه و يونجه.
صنايع‌دستي: قالي، گليم، ورني، جاجيم و جوراب.
سوغاتي‌‌هاي بيله‌سوار: نان فطير محلي بنام يوخا و تافتون محلي و شيريني محلي بنام اردك.
- سكه‌هاي يافته شده در منطقه مربوط به دوران اردوان پنجم اشكاني (مربوط به 1800 سال پيش).

جاذبه های تاریخی:
کاروانسرای شاه عباسی در منطقه شورگل خروسلو، تپه ایلانجیغ در روستای دمیرچی، قیز قلعه سی(قلعه دختر) در روستای انجیرلو 17 کیلو متری بیله سوار و در کنار رودخانه برزند مربوط به دوره اشکانی و ساسانی، مدرسه تاریخی امام خمینی(ره) در داخل شهر. زيارتگاه سيچاغالي اوجاقي، كاروانسراي شورگول عباسي، شهر كندوي زنبوري باستاني در پتلقان، قيزقلعه‌سي انجيللو

جامعه ایلی و عشایری بیله سوار:
جامعه ایلی و عشایری شاهسون سهم بزرگی در پتانسیل گردشگری شهرستان دارد. عشایر شاهسون در استان اردبیل دارای 32 طایفه بود و بعنوان سومین جامعه عشایری در ایران شناخته می شود. با توجه به اینکه عشایر نقش مهمی در بخش گردشگری دارند، جشنواره کوچ عشایر همه ساله در فصل بهار در این شهرستان اجراء    می گردد که ثبت ملی شده است.
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.