رفتن به محتوای اصلی

بم

کشور
ایران
استان
استان کرمان
جمعیت
107,131
منطقه
12422
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1,065

بم

31
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

34°c

12%

05:08

19:08

شهر بم در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرق کرمان و در مسیر راه کرمان-زاهدان، در دشت  وسیعی  بین  دو رشته  کوه بارز و کبودی ، در ارتفاع ۱۰۶۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آب و هوای این شهر گرم و خشک است و به علت مجاورت با کویر آب و هوایی متغیر دارد، به طوری که گاهی اوقات در تابستان ها گرم ترین و در زمستان ها سردترین نقطه کشور به شمار می رود.
شهرستان بم دارای چهار بخش «مرکزی»، «فهرج»، «روداب» و «نرماشیر»، پنج شهر«فهرج»، «بروات»، «بم»، «نظام شهر» و«نرماشیر» و نه دهستان است.
شهر بم بعد از شهر کرمان به لحاظ تاریخی، فرهنگی و اقتصادی با اهمیت ترین شهر استان کرمان است و از حیث صنعت توریسم از مهم ترین شهر های ایران به شمار می رود. این شهر مرکز صنعتی استان بوده و پرورش کرم ابریشم و صنعت نساجی در این ناحیه قدمت زیادی دارد. باغداری، کشاورزی، دامداری و قالی بافی پایه و اساس اقتصاد بم را تشکیل می دهند. بهترین محصول این منطقه مرکبات و خرمای مشهور «مضافتی» است. محصولاتی همچون حنا، کماچ، سهن، کلمپه و قاووت از جمله سوغات های این شهر هستند. 
وجود منطقه ویژه اقتصادی زیبا و مدرن «ارگ جدید» در کنار ارگ تاریخی بم (بزرگترین بنای خشتی جهان) سبب رونق بیشتر این منطقه شده است. در حال حاضر این منطقه تنها منطقه ویژه اقتصادی تخصصی در زمینه خودروسازی، قطعه سازی و صنایع وابسته به آن در ایران است. شرکت عمران ارگ، به عنوان سازمان مسئول منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، در جهت رشد و شکوفایی فعالیت های صنعتی، اقتصادی و گردشگری در این منطقه  تلاش می کند. از جمله این فعالیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: ایجاد زیرساخت ها وامکانات پشتیبانی مورد نیاز از قبیل احداث ترمینال اختصاصی درفرودگاه بم، تاسیس ترمینال مسافری و باربری، راه آهن، انبارهای مجهز کالا، تامین آب، برق و مخابرات، ساخت هتل ها، امکانات ورزشی، تفریحی، آموزشی و سایر تسهیلات. در ارتفاعات جنوب غربی بم نیز معادن سرب و روی وجود دارد.

در قرون اوليه بم دومين شهر عمده كرمان به حساب مي‌آمده  و مركزي پررونق بوده كه با سيستان و خراسان روابط تجاري داشته. شهرستان بم در 220 كيلومتري جنوب شرقي كرمان واقع  و ارتفاع آن از سطح دريا 1062 متر است. بم از نظر  ارتفاعات دو وضعيت متفاوت دارد: يكي ناحيه كوهستاني  كه ادامه رشته كوه‌‌هاي مركزي ايران و مشهور به جبال بارز است.
(اين كوه‌ها چون سدي بين بم و جيرفت واقع شد‌ه‌اند)ت و تنها راه عبور از آنها گردنه‌هايي چون گردنه معروف «ده‌بكري» است كوه هزار در جنوب غربي راين كه مرتفع‌ترين كوه اين ناحيه است واقع شده ديگري ناحيه پست كويري كه مشتمل بر شنزار و نمك‌زار لوت و اطراف  آن است كه پست‌ترين نقطه آن با ارتفاع 330 متر از سطح دريا در حد بين شور گز و فهرج واقع است. شهرستان بم از نظر آب و هوا به دو منطقه تقسيم مي‌شود:
1- آب و هواي صحرايي كه منطقه وسيع پست كويري را در برمي‌گيرد بارندگي كم و اختلاف درجه حرارت شب و روز زياد دارد و فصولن آن متغير است.
2- آب و هواي كوهستاني شامل نواحي راين و ده بكري كه در تابستان ييلاق اهالي شهرستان بم محسوب مي‌شوند.
مهمترين رودهاي بم  عبارتند از:
رود نساء، رود فاشكوه، تلنگو تهرود و رود «آدوري» كه از جبال بارز و راين سرچشمه مي‌گيرند.
بم شهري است  قديمي كه بناي آن را به بهمن، پسر اسفنديار نسبت  داده‌اند در شمال شهر فعلي بم، قلعه تاريخي ارگ قرار گرفته (ذكر آن در آثار تاريخي آمده و مهمترين بناي خشت و گلي جهان است)
شهر بم در گذشته در مسير جاده ابريشم قرار داشته و در زمره يكي از مهمترين مراكز توليد و پرورش كرم ابريشم نيز بوده است.اقتصاد بم بركشاورزي و دامپروري متكي است و بعضي از فرآورده‌هاي كشاورزي آن جنبه تجاري و صادراتي دارند.
ساکنان نخستین بم مسلمان و بیشتر آنان شیعه مذهب هستند.

سایر مطالب
 • ارگ راین
  ارگ راین
 • ماهان
  ماهان
 • شهداد
  شهداد
 • کرمان
  کرمان
 • ارگ بم
  ارگ بم

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.