رفتن به محتوای اصلی

اردبیل

کشور
ایران
جمعیت
482,632
منطقه
18.0
موقعیت زمانی
IRDT

اردبیل

11
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

-1°c

95%

07:11

16:11

شهر اردبیل در جنوب غربی دریای خزر، در میان دشتی وسیع در دامنه کوه سبلان، که از زیباترین قله های جهان و دامنه آن از دیدنی ترین کوهپایه های آسیا به شمار می رود، و رشته کوههای تالش که در امتداد سلسله جبال البرز هستند قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا 1350 متر و در 40 کیلومتری مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد. اردبیل یک شهر کوهستانی و دارای آب وهوای سردسیر و بهار و تابستان معتدل و خنک است.
شهرستان اردبیل دارای سه بخش«مرکزی»، «ثمرین» و«هیر»،  دو شهر  و ده دهستان است.
این شهر به  لحاظ ویژگی های زمین شناختی یکی از مهم ترین کانون های آب معدنی و آب گرم و چشمه هایی با خاصیت درمانی است که وجود آن ‍ها این شهر را به یکی از مقصدهای گردشگری تبدیل کرده و منبع اقتصادی مناسبی در اختیار مردم گذاشته است. هم چنین این شهر به عنوان اولین شهر مجهز لوله کشی آب شرب شناخته شده است.
شهر اردبیل نقش سیاسی، صنعتی ، تجاری، تاریخی و طبیعی عمده ای در استان دارد. اقتصاد اغلب مردم روستاهای این شهر بر پایه کشاورزی و دامپروری است و عشایر این منطقه نقش مهمی در تامین فرآورده های دامی و صنایع دستی استان دارند. 
صنایع دستی این شهر نظیر گلیم، جاجیم، شال، ورنی، مسند، سفال، صنایع چوب، مصنوعات چرمی و قالی هستند و عمده تولیدات این شهر شیرینی های محلی است.
این شهر دارای حداقل تنوع قومیتی است، به طوری که در سطح استان به جز ترک ها فقط سه قوم دیگر به نام های تات، طالش و کرد سکونت دارند. ترکی آذری زبان عموم مردم این شهر و مذهب اکثر مردم اردبیل شیعه است.

 

جاذبه گردشگری

سایر مطالب
 • پل هفت چشمه
  پل هفت چشمه
 • کوه سبلان
  کوه سبلان
 • دریاچه شورابیل
  دریاچه شورابیل
 • آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
  آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.