ابرکوه

کشور
ایران
استان
استان یزد
جمعیت
23,986
مساحت
5,381
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1519

ابرکوه

19
Few Clouds

ابرکوه در فاصله 140کیلومتری جنوب شرقی یزد در دشت و در ارتفاع 1510 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این شهرستان در گذشته بر سر راه جاده ابریشم قرار داشته و اکنون در مسیر اتوبان یزد - اقلید - یاسوج واقع شده است. آب و هوای شهر ابرکوه گرم و خشک و بیابانی است.
شهرستان ابرکوه از دو بخش «مرکزی» و «بهمن»، دو شهر «ابرکوه» و «مهردشت» و چهار دهستان تشکیل شده است.
شهر توریستی و باستانی ابرکوه که از قدیمی ترین شهرهای ایران است به طور تقریبی در میان مثلث سه شهر تاریخی اصفهان، یزد و شیراز قرار گرفته است. وجود آثار و ابنیه شاخص تاریخی، بادگیرهای دیدنی، یخچال ها، قلعه های قدیمی، درخت های کهنسال و اماکن مذهبی از تمدن کهن این شهر حکایت می کنند. جمعیت شاغل ابرکوه در بخش های عمده ای مانند 8/12 درصد در بخش کشاورزی، 2/29درصد در بخش صنعت و 58 درصد در بخش خدمات مشغول فعالیت هستند. عمده ترین سطح زیر کشت مربوط به گندم است و پسته در مقام دوم قرار دارد. صنایع دستی این شهرستان را قالی بافی، کرباس بافی، گلیم بافی، صابون شیری، نمدمالی و گیوه بافی تشکیل می دهد. 
مردم ابرکوه به زبان فارسی رایج با گویش ابرقویی سخن می  گویند. دین اکثریت مردم اسلام و مذهب آنان شیعه است. علاوه بر مسلمانان جمعی از زرتشتیان و یهودیان و دیگر اقلیت ها نیز در این شهر سکونت دارند.

برچسب‌ها

استان یزد شهرها

افزودن دیدگاه جدید