موزه پست تهران

موزه پست تهران

تهران

موزه پست تهران

23
Few Clouds

خیابان باغ ملی یکی از جذاب‌ترین نقاط شهر تهران است و مجموعه‌ای از جاذبه‌های گردشگری تاریخی را می‌توان در آن دید. موزه پست یکی از جاذبه‌های گردشگری واقع در این منطقه است که در نزدیکی سردر باغ ملی تهران جای گرفته است.

موزه پست یکی از زیباترین ساختمان‌های دولتی بوده است که در سال ۱۳۶۹ کاربری فعلی، یعنی موزه پست، را پیدا کرده است.

تاریخ ساخت این بنا به سال ۱۳۰۷ بازمی‌گردد. نیکلاس مارکوف معمار این بنا بوده است. مارکوف معماری بناهای دیگری هم‌چون زندان قصر و چندین مدرسه، از جمله دبیرستان البرز و مدرسه جدید دارالفنون، را نیز بر عهده داشته است.

موزه پست بخشی از ساختمان اصلی است که در مجاورت سردر باغ ملی قرار دارد و در گذشته اداره گمرکات پست بوده است.

این موزه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. سالن لمینیت تمبر یکی از بخش‌های این موزه است. در این قسمت از موزه، تمبرهایی که توسط مسئولین و افراد سرشناس مرتبط با هر حوزه امضا شده است، لمینیت و نگه‌داری می‌شوند. در بخش دیگری از موزه تصاویر وزرای پست و تلگراف و تلفن، از اولین وزیر تلگراف یعنی علی قلی خان مخبرالدوله، تا وزیر ارتباطات و فناوری کنونی به نمایش در آمده است.

در بخش دیگری از موزه پست نیز می‌توانید از تمبرهای مختلف، از دوران قاجار تا جمهوری اسلامی، بازدید کنید. تعدادی از تمبرهای کشورهای خارجی نیز در این موزه به نمایش در آمده‌اند.

یکی دیگر از بخش‌های جذاب موزه به نمایش وسایل ارتباطی قدیمی اختصاص داده شده است. غرفه مخابرات بخش دیگری از موزه پست است که در آن می‌توان سیر تحول وسایل ارتباطی، از مورس و تگراف تا فکس و تلفن و ماهواره زهره، را نظاره کرد.

علاوه بر قسمت‌های اصلی چایخانه سنتی و فروشگاه نیز در موزه پست آماده پذیرایی و خدمت‌رسانی به بازدیدکنندگان هستند.

موزه پست در میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، جنب سردر باغ ملی قرار دارد. در برنامه‌ی بازدید از موزه پست می‌توانید از دیگر نقاط دیدنی این منطقه تاریخی تهران نیز دیدن کنید و اگر حوالی ظهر اینجا هستید، سری به خیابان سی تیر و غذافروشی‌های خیابانی خوشمزه آن بزنید.


افزودن دیدگاه جدید