رفتن به محتوای اصلی
کویر حلوان

کویر حلوان

طبس

کویر حلوان

24
آسمان صاف

آسمان صاف

22°c

23%

06:04

19:04

شهرستان کویری طبس جزء زیباترین شهرهای استان خراسان جنوبی است که روستاهای کوچک و بزرگ جذابی را در خود جای داده است. روستای حَلوان یکی از روستاهای شهرستان طبس است که از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان محسوب می‌شود.

روستای حلوان معماری کویری قابل توجهی دارد که قدم زدن در آن می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش برای گردشگران باشد. قلعه‌ای تاریخی نیز در روستا قرار دارد که بافت قدیمی روستا به طور کامل در آن جای گرفته است.

قلعه حلوان یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های منطقه طبس است. حلوان در گذشته ۱۳ برج نگهبانی داشته که اکنون تنها ۵ برج آن سالم باقی مانده است.

ریگزار گسترده‌ای نیز در منطقه حلوان قرار دارد که در سمت جنوب شرق به ارتفاعات عاشقان می‌رسد و منظره‌ی جذابی را از تلاقی کوه و کویر پدید می‌آورد. ارتفاع تپه‌های ماسه‌ای -از کف دشت- در بعضی از نقاط کویر حلوان به حدود هشتاد متر می‌رسد. در سمت جنوب شرق کویر حلوان که محل پیوند کوه و ریگزار است، دره‌ها و گذرگاه‌های زیبایی وجود دارد که مشابه آن را کمتر می‌توان در ایران مشاهده کرد.

کویر حلوان میزبان گونه‌هایی از پرندگان همچون هوبَرِه، کبک و شاهین است. روباه شنی، گربه شنی، پامسواکی، موش صحرایی، گرگ، شغال و انواع مار و عقرب از دیگر گونه‌هایی هستند که در این کویر زیست می‌کنند.

تنوع گونه‌های جانوری و جذابیت‌های کویر حلوان در محل تلاقی کوهستان و کویر، این منطقه را به یکی از کویرهای بکر و زیبای ایران تبدیل می‌کند. نخلستان‌های روستای حلوان از دیگر جاذبه‌های این روستا است. خرمای روستا نیز کیفیت بسیار خوبی دارد.

در سال‌های اخیر اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی نیز در روستای حلوان احداث شده‌اند که گزینه مناسبی برای اقامت در این روستا هستند. با این وجود اگر اهل کمپینگ هستید، برپا کردن چادر و گذراندن شب در کویر حلوان نیز انتخاب مناسبی برای طبیعت‌گردان است.

بهترین زمان برای سفر به شهرستان طبس و این منطقه کویری فصل پاییز و زمستان است که البته زمستان‌های بسیار سردی را تجربه خواهید کرد.

کویر حلوان در بخش شمالی جاده شهرستان خور به طبس قرار دارد و از سمت شمال و غرب به کویر مرکزی ایران می‌رسد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.