طبس

کشور
ایران
استان
استان خراسان جنوبی
جمعیت
44,676
مساحت
55,808
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
661

طبس

30
Few Clouds

طبس را به عنوان عروس کویر ایران می‌شناسند. شهری کویری و شگفت‌انگیز که از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در استان خراسان جنوبی است.

شهرستان طبس در غرب استان خراسان جنوبی و در مرز این استان با استان یزد قرار دارد. جمعیتی بالغ بر ۶۹۶۵۸ نفر در شهرستان طبس زندگی می‌کنند. این شهر بزرگ ترین شهرستان ایران است که مساحت آن به ۵۶۴۶۰ کیلومتر مربع می‌رسد.

شهرستان طبس تا سال ۱۳۸۰ بخشی از استان خراسان بزرگ بود و در آن سال به یزد ملحق شد. سپس در سال ۱۳۹۱ از استان یزد جدا شد و به خراسان جنوبی پیوست.

امامزاده حسین ابن موسی کاظم از مهم‌ترین زیارتگاه‌های این شهرستان است. باغ گلشن نیز جزء جاذبه‌های گردشگری شاخص شهر طبس است که انواع مختلف درختان و گل‌های زینتی را در خود جای داده است. 

روستاهای اصفَهَک و نایبَند از روستاهای دیدنی نزدیک طبس هستند. روستای نایبند را با عنوان ماسوله کویر ایران می‌شناسند که خانه‌های آن با معماری پلکانی ساخته شده‌اند. روستای اصفهک نیز بازمانده‌ای از زلزله‌ی مهیب طبس در سال ۱۳۵۷ است. بافت قدیمی این روستا حفظ شده است و از مهم‌ترین ویژگی‌های روستا است. روستای اَزمیغان از دیگر روستاهای جذاب اطراف طبس است که طبیعت قابل توجهی دارد. جایی که نخلستان و شالیزار را در کنار هم در خود جای داده است. 

چشمه مرتضی‌علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهرستان طبس است. جایی که در آن چشمه‌های آب گرم و سرد در کنار یکدیگر جاری هستند. اختلاف دمای چشمه‌های آب گرم و سرد گاهی به ده درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد. در انتهای مسیر چشمه نیز سد عباسی جای گرفته که از آثار مهم دوران صفوی در این شهرستان است. 

کال جنی، دره‌ای زیبا که در ۳۵ کیلومتری طبس قرار دارد، مسیر جذابی برای طبیعت‌گردانی است که به پیمایش علاقه دارند. کال جنی در فهرست آثار طبیعی ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

غار و کویر حلوان، کاروانسرای خان، ارگ طبس و قلعه طبس تعدادی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان هستند. بندِ کُریت، که به¬عنوان قدیمی¬ترین و نازک¬ترین سد قوسی جهان شناخته شده، از دیگر جاذبه¬های تاریخی و صنعتی طبس مربوط به 700 سال پیش است که در روستایی به همین نام واقع شده است. 
با توجه به آب و هوای کویری شهرستان طبس، فصل پاییز را می‌توان بهترین زمان برای سفر به این منطقه دانست هر چند زمستان و بهار هم زمان مناسبی برای سفر به این شهر هستند.
انواع مربا مثل مربای بهارنارنج، نارنجوک (نارنج نارس و کوچک)، بالنگ، پوست پسته و خرما و انجیر و شیرینی‌هایی مثل نان چایی، نان نخود، رو وَر کرده، قطاب و باقلوا را می‌توان از طبس به عنوان سوغات خریداری کرد. 

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید