رفتن به محتوای اصلی
پیست اسکی خوشاکو

پیست اسکی خوشاکو

ارومیه

پیست اسکی خوشاکو

3
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

14°c

76%

06:08

20:08

یکی از مراکز بسیار مهیج برای علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی در شمال غرب ایران پیست اسکی خوشاکو است. این مجموعه در شهرستان ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی، واقع شده است. پیست خوشاکو در حال حاضر تنها پیست اسکی استان آذربایجان غربی است و به همین دلیل همه‌ساله میزبان شمار بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی در فصول سرد است. دو پیست اسکی دیگر نیز در شمال غربی ایران با نام‌های پیست اسکی سهند در استان آذربایجان شرقی و پیست اسکی آلوارس در اردبیل وجود دارد که از جاذبه‌های مهم این منطقه به شمار می‌آیند.

 خوشاکو نام یکی از روستاهای شهرستان ارومیه، منطقه‌ای است که این مجموعه را در برگرفته و به همین دلیل برای عنوان آن انتخاب شده است. این مجموعه در حدود 30 کیلومتری غرب شهرستان ارومیه در منطقۀ برفگیر راژان قرار دارد. مساحت این منطقه 50 هزار متر مربع است که با توجه به بارش فراوان برف در فصل زمستان به یکی از قطب‌های ورزش‌های زمستانی در شمال غرب کشور تبدیل شده است. ارتفاع مجموعۀ خوشاکو حدود 2800 متر از سطح دریاست. در این منطقه پوشش گیاهی مناسبی نیز وجود دارد که آن را برای اسکی روی چمن نیز مناسب می‌کند، اما تا کنون تمهیدی برای زمینه‌سازی این ورزش محبوب اندیشیده نشده است.

بهترین زمان برای سفر به مجموعۀ خوشاکو از اواخر پاییز آغاز می‌شود و در کل زمستان امکان استفاده از امکانات آن وجود دارد. این امکانات علاوه بر اسکی روی برف، عبارت است از فروشگاه‌هایی برای عرضۀ لوازم و امکانات این ورزش و نیز مربیان مجربی که آمادۀ آموزش به علاقه‌مندان هستند. در اینجا افزون بر ورزش‌ها و تفریحات برفی امکان پارگلایدرسواری نیز فراهم است. برخی نیز برای ساخت آدم برفی و تیوب‌سواری به اینجا می‌آیند. همچنین تله‌کابین ارومیه پیست اسکی خوشاکو را به کوه سیر یا سیرداغی متصل می‌کند. این مجموعه به دلیل نزدیکی به فضای شهری یکی از مکان‌های تفریحی محبوب برای خانواده‌های بومی ارومیه در تعطیلات آخر هفته است که با چشمه آب معدنی، فضای سبز چشم‌نواز و محیط امن لحظات خاطره‌انگیزی را برای گردشگران رقم می‌زند. وجود انواع رستوران‌ها، کافه‌ها و نیز هتلی برای اقامت سایر اسباب رفاهی را نیز فراهم آورده است.

مسیر رسیدن به پیست آسفالته و هموار است و شما می‌توانید به راحتی با اتومبیل شخصی به این منطقه سفر کنید. تنها نکته‌ای که باید در نظر داشت به همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات رانندگی در هوای برفی است که گاهی جاده را لغزنده می‌کند. با رسیدن به مجموعه می‌توانید اتومبیلتان را در پارکینگ اختصاصی مجموعه پارک نمایید. مجموعۀ پیست اسکی خوشاکو در روزهای پنجشنبه و جمعه و از ساعت 9صبح تا 4 بعداز ظهر آمادۀ خدمات‌رسانی به مهمانان است. با سفر به این منطقه می‌توانید همچنین از کلیسای تاریخی مارسرگیز و کلیسای حضرت مریم نیز بازدید کنید. 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.