ارومیه

کشور
ایران
استان
استان آذربایجان غربی
جمعیت
736,224
مساحت
10,548
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
1332

ارومیه

0
Few Clouds

شهر ارومیه در ۲۰ کیلومتری غرب دریاچه ارومیه در میان دشت ارومیه، در دامنه کوه سیر و با ۱۳۳۲ متر ارتفاع از سطح آب های آزاد قرار گرفته است. هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم و در زمستان سرد است.
شهرستان ارومیه دارای پنج بخش به نام های«سیلوانه»، «صومای برادوست»، «انزل»، «نازلو» و«مرکزی»، پنج شهر و بیست دهستان است.
دریاچه ارومیه بزرگ ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا در این شهر قرار گرفته است.
 این شهر با بیش از سه هزار سال قدمت قدیمی ترین شهر در منطقه شمال  غرب ایران به عنوان نوزدهمین شهر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شده است.
کلان شهر ارومیه دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقه شمال  غرب ایران به شمار می آید. این شهر به سبب موقعیت مناسبی که در میان شاه راه ارتباطی قفقاز، میان رودان و آسیای صغیر داشته از گذشته تاکنون از مراکز تجاری  منطقه بوده است. درواقع ارومیه با قرارگیری بر سر راه های تجاری به عنوان گمرکی برای صادرات و واردات کالا از ایران به دیگر نقاط و بالعکس بوده است. همچنین محلی برای خرید و فروش محصولات کشاورزی و عشایری مردم اطراف این شهر به شمار می رود.
این شهر دارای اولین بیمارستان به شیوه نوین بوده و به عنوان اولین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران و پایتخت والیبال ایران شناخته می شود. ارومیه مدتی در دوره پهلوی به رضائیه تغییر نام داد و بعد از انقلاب اسلامی دوباره نام ارومیه گرفت. 
ارومیه یک شهر چندقومیتی با ادیان و مذاهب گوناگون است. بیشتر مردم ارومیه را ترک های آذربایجانی و نیز اقلیتی از کردها و مسیحیان (آشوری و ارمنی) تشکیل می دهند. ترک های ارومیه به زبان ترکی آذربایجانی و لهجه ایرانی شمال غرب، که مشابه لهجه مردم تبریز است، سخن می گویند. کردهای ارومیه به لهجه کرمانجی سخن می گویند و آشوری ها به زبان آشوری که گونه ای از آرامی شرقی است و دارای کلماتی از زبان های کردی، ترکی، فارسی و عربی است. ارمنی ها نیز در میان خود به زبان ارمنی سخن می گویند.
مذهب اکثر ترک های ارومیه شیعه است. تعداد زیادی از ترک ها سنی، حنفی و شافعی مذهب هستند. ترک های اهل حق نیز در این منطقه زندگی می کنند. مذهب کردهای ساکن در ارومیه نیز اغلب سنی است. 


افزودن دیدگاه جدید