رفتن به محتوای اصلی
هلال‌ نقره‌ای شهر اهواز

هلال‌ نقره‌ای شهر اهواز

هلال‌ نقره‌ای شهر اهواز

0
آسمان صاف

آسمان صاف

29°c

23%

07:09

19:09

کارون پرآب ترین و بزرگترین رودخانه ایران است که از کوه‌های بختیاری سرچشمه می‌گیرد و از میان شهر اهواز عبور می‌کند. این رود با طول 950 کیلومتر طولانی‌ترین رود ایران محسوب می‌شود و تنها رودی است که بخشی از آن قابلیت کشتیرانی دارد. قرارگرفتن کارون در میان اهواز، این شهر را به شهری با پل‌های متعدد تبدیل کرده است. شاید پل یکی از بیشترین سازه‌ای باشد که اهوازی‌ها دیده‌اند. آنها هر روز غروب و طلوع خورشید را از روی پل‌های شهرشان می‌بینند؛ وجود هشت پل در اهواز، این شهر را به دو شهر جدید و قدیم تقسیم کرده است.

اگرچه کارون در گذر زمان بسیار کم آب شده و فاضلاب‌های شهری این رودخانه را زشت و کثیف کرده‌اند، اما هنوز پل‌های اهواز به عنوان اندک عنصر زیبایی این شهر باقی مانده‌اند. قدیمی‌ترین پل اهواز، پل سفید است که در سال 1315 به دست یک زوج آلمانی روی رود کارون ساخته شد و در تابستان 1389 عملیات بازسازی و مرمت آن انجام شد. مردم اهواز این پل را به نام‌های گوناگون می‎شناسند. پل سفید، پل معلق، پل کارون و پل هلالی از اسامی این پل هستند. به دلیل بدنه این پل که به رنگ سفید است به آن پل سفید می‌گویند.

داستان ساخت پل سفید اهواز که از نمادهای معروف اهواز محسوب می‌شود، تاریخچه جالبی دارد. در ابتدا یک مهندس آلمانی به همراه همسرش ساخت این پل را آغاز می‌کند و پروژه را تا سوار کردن یکی از دو هلالی پل پیش می‌برد. تامین مالی ساخت پل از شرکت نفت آن زمان که در اختیار انگلیسی‌ها بود، انجام گرفته است. بعد از مدتی انگلیسی‌ها تمام وسایل و تجهیزات ساخت پل را که خودشان در اختیار این دو زوج قرار داده بودند، پس گرفتند. مهندس آلمانی هم بعد از این اتفاق می‌میرد. بعد از مرگ مهندس آلمانی، همسرش با ابتدایی‌ترین ادوات، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار می‌کند و عملیات ساخت آن را به اتمام می‌رساند.

 به طور کلی پل سفید، اهواز را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند و همین موضوع باعث شده تا شهر جلوه بسیار زیبایی پیدا کند. در گذشته اهالی اهواز برای عبور از رودخانه از قایق‌های دست‌ساز استفاده می‌کردند. البته هنوز هم قایق‌ها زیر پل هستند و در اختیار گردشگران برای پارو زدن در کارون زیبا قرار می‌گیرند. معماری زیبای این پل نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند؛ پل تمام فلزی و سفید به طول 501 و عرض 9 متر با دو پیاده‌رو روی پایه‌های بتونی ساخته شده است. یکی از ویژگی‌های پل سفید این است که تمامی قطعات آن به وسیله پیچ و مهره به هم متصل شده است. پل در زمان خود استحکام لازم را نداشته و به همین دلیل در زمان بهره‌برداری از آن دستوراتی به صورت کتبی به مسئولان وقت ابلاغ شده که در نوع خود جالب توجه است. ابتدا اینکه در هنگام عبور و مرور بیش از یک ماشین روی پل در حرکت نباشد، چند درشکه پشت سر هم روی پل درحرکت نباشد و حداکثر سرعت اتومبیل روی پل پنج کیلومتر در ساعت باشد! سازندگان پل سفید را حدود 50 سال ضمانت کرده بودند، اما حدود 80 سال از عمر این پل می‌گذرد و هنوز از آن استفاده می‌شود. عرض سازه‌های پل به اندازه‌ای است که می‌توانید روی آن بایستید و عکس یادگاری بیاندازید. بسیاری از اهالی اهواز به راحتی روی پل راه می‌روند و بالای هلال‌های آن می‌ایستند. همچنین پرواز مرغان دریایی بر فراز رود خروشان کارون زیبایی این رود را دو چندان می‌کند. زمستان که می‌شود پرنده‌های سفید به این شهر می‌آیند و بر فراز پل‌های مختلف اهواز پرواز می‌کنند.

برچسب‌ها

ایرانگردی
سایر مطالب
 • تالاب هورالعظیم
  تالاب هورالعظیم
 • رودخانه کارون
  رودخانه کارون
 • پل سفید اهواز
  پل سفید اهواز
 • اهواز
  اهواز

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.