اهواز

کشور
ایران
استان
استان خوزستان
جمعیت
1,425,891
مساحت
7,925
موقعیت زمانی
IRDT
ارتقاع
20

اهواز

30
Few Clouds

شهر اهواز با آب و هوای گرم و مرطوب در جلگه خوزستان و در ارتفاع 18 متری از سطح دریا قرار دارد. در قسمت های شمالی و مرکزی شهرستان اهواز جلگه ای هموار و نسبتاً حاصلخیز، درحاشیه های شرقی و غربی تپه های ماسه ای و شنی و در جنوب و جنوب شرقی جلگه خشک مارون قرار دارد. این منطقه دارای منابع عظیم نفت وگاز است و به سبب کمبود پوشش گیاهی از گرم ترین مناطق ایران به حساب می آید.
شهرستان اهواز مرکزسیاسی، اداری وتجاری استان خوزستان است که دارای سه بخش«مرکزی»، «باوی» و«حمیدیه»، پنج شهر و 12 دهستان است.
کلانشهر اهواز سومین شهر وسیع ایران پس از تهران و مشهد و در جایگاه هفتمین شهر پرجمعیت ایران قرار دارد. این شهر پیشرفته ترین و پرجمعیت ترین شهر استان خوزستان و از مراکز مهم اقتصادی و صنعتی ایران به شمار می رود. وجود کارخانجات بزرگ صنعتی، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران این شهر را به یکی از مهم ترین مراکز صنعتی ایران تبدیل کرده است؛ این امر سبب جذب مهاجران بسیاری به این منطقه شده است. دانشگاه های بزرگ و معتبر اهواز نیز به لحاظ آموزش عالی از جایگاه ممتازی در سطح کشور برخوردارند.
 شهر اهواز محور ترانزیتی بسیار مهمی است که از راه های زمینی، ریلی و هوایی دیگر شهرهای ایران را به بنادر مهمی مانند ماهشهر، آبادان، بندر امام خمینی و خرمشهر متصل می کند. این شهر هم چنین با کشور عراق مرز آبی (شلمچه و چزابه) و زمینی دارد.
کارون پرآب ترین، بزرگترین و طولانی ترین رود ایران و خاورمیانه اهواز را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده است. پل هایی که بر روی این رودخانه قرار دارند نماد اهواز و در کنار آثار به جای مانده از دوران جنگ تحمیلی، اماکن مذهبی و بناهای تاریخی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آیند. 
جمعیت شهرستان اهواز از اقوام مختلف مانند عرب، بختیاری، بهبهانی، دزفولی، رامهرمزی، شوشتری و غیره تشکیل شده است. اهواز مرکز اقلیت دینی مندائیان در ایران و یکی از مناطق اسقف نشین مسیحیان کاتولیک کلدانی و آشوری است.گروه کوچکی ازسبایی ها نیز در اهواز زندگی می کنند که پیشه بیشتر آنان نقره کاری  است.

جاذبه گردشگری


افزودن دیدگاه جدید