رفتن به محتوای اصلی
موزه میراث روستایی

موزه میراث روستایی

رشت

موزه میراث روستایی

30

موزه میراث روستایی گیلان در دل جنگل‎های سراوان، در نزدیکی شهر رشت و در ابتدای جاده فومن قرار دارد. خانههای روستایی در این موزه از روستاهای مختلف گیلان جمع‎آوری شده و در این موزه مجددا سر هم شده‎اند.

از سال 1381خورشیدی بررسی‎های میدانی مطالعات مقدماتی ایجاد موزه میراث روستایی آغاز شد که پروژه‎های مکانیابی و شناسایی حوزههای فرهنگی گیلان از جمله آن‎ها بود.

براساس مطالعات انجام شده و برمبنای تنوع فرهنگی و معماری استان، حوزههای فرهنگي گيلان بدون در نظر گرفتن تقسيمات كشوري به 9 بخش تقسیم شد که شامل 2 حوزه از سرشاخه شرق و غرب كه هريك داراي 4 زير شاخه ساحلي، جلگهاي، كوهپايهاي و كوهستاني هستند.

ناگفته  نماند که در طراحي موزه، محلهایی برای استراحت، خورد و خوراک و رستوران، مسجد و بازار نیز در نظر گرفته شد. درنهایت عمليات ساختماني موزه از سال 1383 آغاز و در اردیبهشت 1384 وارد مرحله اجرایی شد.

علاوه بر خانه‎های روستایی، موزه مشاهیر گیلان، مسجد، ساختمان ورودی، خانه پژوهشگران، بازارچه، قهوه‎خانه، کوره ذغالگیری سنتی، کارگاه آهنگری، مدرسه و بناهای اداری، پشتیبانی و خدماتی نیز در موزه ساخته شدهاند. 

با تکمیل هر بخش، امکان بازدید مردمی هم فراهم شد تا این‎که در اردیبهشت ١٣٨٤ اولین بخش از این طرح یعنی روستای جلگه‌ شرق، راه‌اندازی و یک سال بعد افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

در گوشه و کنار این موزه ابزار گوناگون کشاورزی به نمایش درآمده است. همچنین خانه‎های موزه نیز تزئیناتی سنتی دارند که بیشتر آن‎ها توسط مردم استان به موزه اهدا شده است.

موزه میراث روستایی گیلان محل برگزاری جشنوراه‎ها و گردهمایی‎های فرهنگی نیز هست. هر از گاهی مراسم سنتی نمادین از جمله مراسم عروسی، کشتی‌گیله مردی، ورزاجنگ و لافندبازی نیز در فضای موزه به نمایش درمی‎آید.

برای دسترسی به این موزه فضای باز باید از کیلومتر ١٨ آزادراه رشت - قزوین، نرسیده به پلیس راه، جاده‌‏ سراوان به شفت را در پیش گرفت و با پیمودن اندک مسافتی، به ورودی موزه رسید.

سایر مطالب
  • عمارت شهردای و برج ساعت رشت
    عمارت شهردای و برج ساعت رشت
  • قلعه رودخان
    قلعه رودخان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.