رفتن به محتوای اصلی

موزه سنندج

14
آسمان صاف

آسمان صاف

25°c

20%

06:09

18:09

موزه‌ی سنندج در بخش بيروني يكي از بناهاي دوره­ ی قاجار داير شده است . اين بنا به منزل سالار سعيد معروف است که مقارن با سلطنت ناصرالدين شاه قاجار، حدود ۱۵۰ سال پيش، به ­دست يكي از علمای به ­نام اهل سنت ملا لطف الله شيخ الاسلام، قاضي القضاتِ منطقه كردستان، در دو قسمت حياط و ساختمان بيروني و حياط و ساختمان اندروني بنا شد .اين بنا در سال ۱۳۵۴ شمسي به موزه تبديل شد.

موزه‌ی سنندج از دو بخش مجزا تشكيل شده است: بخش تاريخ و باستان ­شناسي و بخش مردم ­شناسی. طبقه­ ی اول كه شامل تالار شاه ­نشين با گچ­بری­های زيبا و اوروسي هفت لنگه و آيينه ­كاري هنرمندانه و باشكوه است و اتاق­های كنار آن به نمايش آثار تاريخي ايران از پيش از تاريخ تا اواخر دوره­ی ساساني اختصاص یافته است.  مجموعه آثار موجود در موزه دربردارنده‌ی یک طیف وسیع زمانی از ۳۰۰۰ سال پيش، دوره ماد، دوران تاريخي  و قبل از اسلام است. شاخص ­ترين آثار اين بخش اشياي مربوط به نقاط مختلف استان و به­ ويژه آثار سفالي، مفرغي، عاج و استخوان­های يافت شده از تپه­ی زيويه و غار كرفتو است كه در سال­های اخير در حفاري­های علمي به دست آمده است. علاوه بر این، در همین بخش شاهد نمایش آثار بااهمیت دیگری نیز هستیم که عمدتاً دربرگيرنده آثاری از دوره­ ی اشكاني و ساساني و نیز هزاره­ ی اول قبل از ميلاد است.

در رابطه با طبقه­ ی دوم  موزه که از منظر معماری نیز قابل توجه و دربردارنده‌ی اتاق­های بزرگ و ايوان مزين عمارت است باید گفت که به آثار دوره­ های مختلف اسلامي از اوايل اسلام تا دوره قاجاريه اختصاص يافته است. در زيرزمين موزه که به بخش مردم ­شناسی اختصاص دارد، حوض­خانه‌ی زيبايی داير است. اين بخش از نظر معماري بسيار زيباست و داراي سقفی گنبدي همراه با گچبری­ها و آيينه­كاری­های درخشان است. در بخش مردم شناسي كليه­ی اشيا، ابزار و وسايلي كه از ديرباز در زندگی روزمره‌ی مردم منطقه رایج بوده و کاربرد داشته است به نمايش درمی­آید و از اين طريق مي­ توان زمینه ­های فرهنگی و اجتماعی زندگی مردم در دوران­ های مختلف آشنایی پیدا کرد. این موزه در مرکز شهر و در خیابان امام خمینی، در نزدیکی جاذبه­های مسجد جامع سنندج، عمارت آصف وزیری و خانه مجتهدی قرار دارد.

سایر مطالب
 • عمارت خسرو آباد
  عمارت خسرو آباد
 • بازار سنندج
  بازار سنندج
 • کلیسای سنندج
  کلیسای سنندج
 • آبیدر
  آبیدر

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.