موزه سنندج

موزه سنندج

موزه‌ی سنندج در بخش بيروني يكي از بناهاي دوره­ ی قاجار داير شده است . اين بنا به منزل سالار سعيد معروف است که مقارن با سلطنت ناصرالدين شاه قاجار، حدود ۱۵۰ سال پيش، به ­دست يكي از علمای به ­نام اهل سنت ملا لطف الله شيخ الاسلام، قاضي القضاتِ منطقه كردستان، در دو قسمت حياط و ساختمان بيروني و حياط و ساختمان اندروني بنا شد .اين بنا در سال ۱۳۵۴ شمسي به موزه تبديل شد.

موزه‌ی سنندج از دو بخش مجزا تشكيل شده است: بخش تاريخ و باستان ­شناسي و بخش مردم ­شناسی. طبقه­ ی اول كه شامل تالار شاه ­نشين با گچ­بری­های زيبا و اوروسي هفت لنگه و آيينه ­كاري هنرمندانه و باشكوه است و اتاق­های كنار آن به نمايش آثار تاريخي ايران از پيش از تاريخ تا اواخر دوره­ی ساساني اختصاص یافته است.  مجموعه آثار موجود در موزه دربردارنده‌ی یک طیف وسیع زمانی از ۳۰۰۰ سال پيش، دوره ماد، دوران تاريخي  و قبل از اسلام است. شاخص ­ترين آثار اين بخش اشياي مربوط به نقاط مختلف استان و به­ ويژه آثار سفالي، مفرغي، عاج و استخوان­های يافت شده از تپه­ی زيويه و غار كرفتو است كه در سال­های اخير در حفاري­های علمي به دست آمده است. علاوه بر این، در همین بخش شاهد نمایش آثار بااهمیت دیگری نیز هستیم که عمدتاً دربرگيرنده آثاری از دوره­ ی اشكاني و ساساني و نیز هزاره­ ی اول قبل از ميلاد است.

در رابطه با طبقه­ ی دوم  موزه که از منظر معماری نیز قابل توجه و دربردارنده‌ی اتاق­های بزرگ و ايوان مزين عمارت است باید گفت که به آثار دوره­ های مختلف اسلامي از اوايل اسلام تا دوره قاجاريه اختصاص يافته است. در زيرزمين موزه که به بخش مردم ­شناسی اختصاص دارد، حوض­خانه‌ی زيبايی داير است. اين بخش از نظر معماري بسيار زيباست و داراي سقفی گنبدي همراه با گچبری­ها و آيينه­كاری­های درخشان است. در بخش مردم شناسي كليه­ی اشيا، ابزار و وسايلي كه از ديرباز در زندگی روزمره‌ی مردم منطقه رایج بوده و کاربرد داشته است به نمايش درمی­آید و از اين طريق مي­ توان زمینه ­های فرهنگی و اجتماعی زندگی مردم در دوران­ های مختلف آشنایی پیدا کرد. این موزه در مرکز شهر و در خیابان امام خمینی، در نزدیکی جاذبه­های مسجد جامع سنندج، عمارت آصف وزیری و خانه مجتهدی قرار دارد.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.