رفتن به محتوای اصلی
موزه آب

موزه آب

موزه آب

32
کمی ابری

کمی ابری

28°c

20%

05:09

17:09

یکی از ارزشمند‎ترین آثار معماری و در حال حاضر موزه ای بی نظیر در دنیا، «موزه ی آب» در شهر یزد است. از ویژگی‎های این موزه و بنای تاریخی پنج طبقه بودن آن و گذشتن یک رشته کاریز صدها ساله از میان آن است. در پشت بام این خانه چاه­خانه‎ای قرار دارد که به وسیله ی چرخ ‎چاه از آن آب می‎کشیدند و آب­ انبار خانه را که در طبقه ی‎ همکف قرار داشت پر می‎کردند.

در حال حاضر در این موزه اشیاء تاریخی از وسایل مرتبط با کندن کاریز نظیر ابزار و دستگاه‎های اندازه‎گیری حجم آب، وسایل تأمین روشنایی در قنات‎ها، اسناد و مدارک خرید و فروش آب، کتابچه میر‎اب‎ها و اسناد پخش آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری از لوازم و اشیای ارزشمند دیگر تا اسناد و مدارک برخی از قنات‎های اصلی یزد نگهداری می‎شود.

این ساختمان به درخواست یکی از بازرگانان عصر قاجاریه در سال 1266 خورشیدی ساخته شد. معماری شگفت‎آور این بنا از ساختارهای معماری اصیل و سنتی کویر پیروی می­ کند و الگوهای مردم­داری و فرهنگ زندگی ساکنین آن در گذشته کاملاً در طرح و اجرای آن رعایت شده است.

مصالح به کار رفته در این بنای تاریخی عمدتاً از خشت، گل، آجر، کاه، گچ و چوب است و گچ­بری­ های منحصر به فردی در سازه ی بنا به کار رفته است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.