موزه آّب

موزه آب

یکی از ارزشمند‎ترین آثار معماری و در حال حاضر موزه ای بی نظیر در دنیا، «موزه ی آب» در شهر یزد است. از ویژگی‎های این موزه و بنای تاریخی پنج طبقه بودن آن و گذشتن یک رشته کاریز صدها ساله از میان آن است. در پشت بام این خانه چاه­خانه‎ای قرار دارد که به وسیله ی چرخ ‎چاه از آن آب می‎کشیدند و آب­ انبار خانه را که در طبقه ی‎ همکف قرار داشت پر می‎کردند.

در حال حاضر در این موزه اشیاء تاریخی از وسایل مرتبط با کندن کاریز نظیر ابزار و دستگاه‎های اندازه‎گیری حجم آب، وسایل تأمین روشنایی در قنات‎ها، اسناد و مدارک خرید و فروش آب، کتابچه میر‎اب‎ها و اسناد پخش آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری از لوازم و اشیای ارزشمند دیگر تا اسناد و مدارک برخی از قنات‎های اصلی یزد نگهداری می‎شود.

این ساختمان به درخواست یکی از بازرگانان عصر قاجاریه در سال 1266 خورشیدی ساخته شد. معماری شگفت‎آور این بنا از ساختارهای معماری اصیل و سنتی کویر پیروی می­ کند و الگوهای مردم­داری و فرهنگ زندگی ساکنین آن در گذشته کاملاً در طرح و اجرای آن رعایت شده است.

مصالح به کار رفته در این بنای تاریخی عمدتاً از خشت، گل، آجر، کاه، گچ و چوب است و گچ­بری­ های منحصر به فردی در سازه ی بنا به کار رفته است.

استان یزد، شهر یزد، میدان امیرچخماق، ابتدای خیابان قیام
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.