رفتن به محتوای اصلی
مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه

ارومیه

مسجد جامع ارومیه

28
آسمان صاف

آسمان صاف

22°c

64%

06:07

20:07

مسجد و بازار، از دیرباز دو مکان مهمی اجتماعی ایرانیان بوده‌اند که گردشگران برای شناخت بهتر لایه‌های اجتماعی و زندگی مردم هر منطقه، در سفر به هر شهر ایرانی سراغ آن‌ها را می‌گیرند. از طرفی مسجد جامع هر شهر، بزرگ ‎ترین، مهم‌ترین و معمولا زیباترین مسجد آن شهر به حساب می‎آید. ارومیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. مسجد جامع ارومیه یکی از دیدنی‎هایی است که طی گشت و گذار در این شهر باید به دیدنش رفت.

با ورود اسلام به ایران، بسیاری از مساجد بر روی آتشکده‎ها بنا شد. گفته می‎شود مسجد جامع ارومیه هم چنین پیشینه‎ای داشته است و تاریخ ساخت آن به قرن هفتم هجری قمری باز می‎گردد چرا که تزیینات دیدنی این مسجد شامل گچ‌بریها، ستونها و طاقهای مسجد، شباهت بسیاری با سبک معماری دوره سلجوقیان دارد.

سال ساخت محراب را نیز 676 هجری قمری تخمین زده‎اند. در دوره‌های مختلف تاریخ آسیب‎های زیادی به پیکره بنا وارد شده و هر بار اصلاحاتی صورت گرفته اما   تاریخ مرمت‎های انجام‌شده به درستی معلوم نیست. هرچند تاریخ تجدید بنای این مسجد معلوم نیست اما آن‌چه آشکار است، این که مسجد به همراه سایر بخش‎های بافت قدیمی شهر به ویژه بازار بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

مسجد جامع ارومیه دارای بخش‎های متعددی است. اولین بخشی که هر گردشگر با آن مواجه می‎شود، دو در ورودی هستند که مسجد را به بازار وصل می‎کنند. شبستان گنبددار قدیمی نیز از جمله بخش‎هایی است که نظر گردشگران را به خود جلب می‎کند. ساخت این شبستان را به دوره سلجوقیان و محراب مشهور مسجد را که در این بخش قرار دارد به دوره ایلخانان نسبت میدهند. گچبری محراب از جمله تزئینات قابل توجه معماری مسجد است.

چهلستون بخش دیگر این مسجد است که جدیدتر از شبستان و به شبستان قدیمی متصل است.

مصالح به کار رفته در قسمت‌های مختلف ساختمان مسجد نیز متفاوت است. مصالح اصلی شبستان و تالار چهلستون از آجر است که به خصوص در قسمتهای بالایی به چشم می‎خورد.

حجره‎هایی در اطراف صحن مسجد جامع ارومیه قرار دارند که براساس کتیبه موجود در آن‎ها، مربوط به سال 1184 هجری قمری، یعنی اوایل دوره زندیه هستند. علاوه بر این بخش‎های تاریخی، فعالیت‎های گسترش و نوسازی نیز که مربوط به دو دهه اخیر است، در اطراف مجموعه مسجد به چشم می‎خورد.

مسجد جامع ارومیه در بافت مرکزی شهر و در مجموعه بازار قدیم ارومیه قرار گرفته و پس از بازدید از بازار و خرید سوغاتی، می‌توانید از این بنای ارزشمند دیدن کنید.

سایر مطالب
  • پیست اسکی خوشاکو
    پیست اسکی خوشاکو

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.