عمارت آصف وزیری (خانه کردی)

عمارت آصف وزیری (خانه کردی)

عمارت آصف با نام «خانة کُرد» به عنوان نمادی از هویت فرهنگی اقوام کُرد از با ارزش ترین آثار فرهنگی سنندج به شمار می رود. احداث بنای اولیه که بخش عمده ضلع شمالی عمارت شامل تالار تشریفات، اتاق‌ها و راهروهای طرفین و قسمتی از فضاهای بخش شرقی را دربرمی‌گیرد مربوط به دوره صفویه و قسمت‌ های دیگر در دوره‌ های قاجاریه و پهلوی به آن افزوده یا تکمیل شده‌اند. بانی اولیه این بنا را خانواده معتمد هاشمی‌ ها (امجد الاشراف) می‌دانند و احتمالاً میرزا محمدرضای وزیر (پدر آصف دیوان) آن را تملّک کرده است و با الحاق سردر ورودی (با نمای آجری بر اساس سبک باروک ایرانی) و بخش‌ های غربی و شرقی بنا در زمان آصف دیوان این عمارت شکوه نهایی خود را به دست آورد.

این بنا در سال ۱۳۷۶ زیر نظر سازمان میراث فرهنگی کردستان قرار گرفته و در سال ۱۳۸۲ به عنوان بزرگ‌ ترین موزه مردم ‌شناسی مربوط به یک قوم در ایران بازگشایی شد. گچ‌ بری‌ها، ارسی های قدیمی، سنگ های تراشیده، آیینه‌ کاری، آجرهای تراش و طاق‌ هایی هلالی و جناقی در نهایت مهارت و به زیبایی در این بنا جلوه گر هستند.

عمارت علاوه بر سردر و دالان ورودی، یک رشته قنات و اتاق تقسیم آب دارای چهار حیاط است: حیاط بیرونی (اصلی)، حیاط اندرونی، حیاط مستخدمین و حیاط مطبخ. در ضلع جنوب غربی عمارت حمام مخصوص با سبک و اسلوب معماری حمام ‌های ایرانی با نقش‌ های آهک ‌بُری ساخته شده است. امروزه با مسقف نمودن بخش عمده ای از قسمت جنوبی عمارت به ‌وسیله گنبدهای آجری و احیاء نمودن حوض اصلی و ساخت رواق در اطراف آن، بخشی از این قسمت به نگارخانه و بخش دیگر آن تبدیل به چای ‌خانه سنتی شده است. 

استان کردستان ، شهر سنندج، خیابان امام خمینی، نرسیده به مسجد دارالاحسان
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.