دهکده چوبی نیشابور

دهکده چوبی نیشابور

نیشابور

دهکده چوبی نیشابور

1
Few Clouds

دهکده چوبی نیشابور یکی از جاذبه‌های زیبای شمال خراسان است که در یک شهر کهن با پیشینۀ فرهنگی و هنری درخشان و در نهایت ذوق و احساس ساخته شده است. در اینجا مسافران می‌توانند ساعت‌ها بدون دغدغه و به دور از هیاهو در سازه‌ای تماماً ساخته شده از عناصر زیبای طبیعت یعنی انواع چوب‌ها دور هم چای و غذا صرف کنند و از هوای دل‌انگیز و تمیز این منطقه لذت ببرند. دهکده چوبی نیشابور در روستای محمدآباد آقازاده یکی از روستاهای نیشابور در استان خراسان رضوی بنا شده است. طراح و ایده‌پرداز این مجموعه فردی به نام مهندس حمید مجتهدی از نوادگان محمدکاظم خراسانی بود. مجموعه تا سال 1392 خورشیدی تحت نظارت مستقیم وی اداره می‌شد و پس از آن مدیریت بر عهدۀ همسرش، خانم حشمت سررشته‌دار عمرانی، فارغ‌التحصیل نقاشی از آمریکا، قرار گرفت. 

دهکده چوبی نیشابور تماماً از چوب ساخته شده و تنها در چند بخش بسیار کوچک برای رعایت اصول بهداشتی از سایر مصالح استفاده شده است. مزیت و جذابیت این دهکده نه تنها در یکپارچگی مواد و مصالح طبیعی و چوبی است بلکه ساخت مجموعه تماماً بر اساس اصول مهندسی انجام شده است. این مجموعه نخستین دهکده اکولوژیکی ایران است که برای ساخت آن از چند تُن چوب استفاده شده است. این در واقع یک شهر کوچک چوبی است با تمامی ملزومات آن از جمله یک مسجد بزرگ و زیبا  که اینک به مهم‌ترین بخش دهکده تبدیل شده است. کتابخانه و موزه، انواع بخش‌های فروشگاهی، رستوران و اغذیه‌فروشی‌ها، نانوایی، انواع آلاچیق‌ها و سوئیت‌ها برای اقامات و اتراق مسافران و نیز زمین‌های کشاورزی و بخش‌های مربوط به کار و زندگی روزمره مردم روستا که عمدتاً کشاورز و دامدار هستند.  در این میان خانۀ تمام چوبی شخص مهندس حمید مجتهدی به شکل یک بنای سه‌طبقۀ تراس دار بسیار زیبا با سقف شیروانی مانند الماسی در میان مجموعه می‌درخشد. 

مسجد دهکده توریستی چوبی نیشابور نخستین مسجد چوبی جهان است که در برابر زلزله مقاوم شده است. این مسجد 200 متر مربع مساحت دارد. با سقف شیروانی ساخته شده است. مناره‌های این مسجد از سطح زمین 13 متر ارتفاع دارد و وزن هر مناره چهار تن است. در ساخت این مسجد در مجموع از چهل تن چوب استفاده شده است.  ساخت این مسجد منحصربه فرد قریب به دو سال زمان برد. فرم کلی مسجد یک کشتی وارونه است که حتی دیوارها، کابینت‌ها و لوازم مصرفی داخل آن از چوب ساخته شده است. مسجد دارای یک ایوان بیرونی است که کف آن خشتی است و چند کتیبه دارد که تماماً از جنس چوب توت و گردو تراشیده شده است. تزیینات داخلی ساختمان از چوب درختانی متنوعی چون کاج، سپیدار، اشن، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت ساخته شده است. در نورپردازی مجموعه نیز نهایت هنرمندی و ذوق به کار گرفته شده و بنای مسجد چوبی دهکده در شب به زیبایی می‎‌درخشد. علی‌رغم ساخت مسجد با چوب، تفکر علمی و مهندسی پشت ساخت این بنا با استفاده از یک عایق خودساخته به دست مهندس مجتهدی، مانع از تخریب مسجد به دست موریانه‌ها و فرسایش آن شده است. 

دهکده چوبی نیشابور در شهر نیشابور، انتهای بلوار شهدا و در مسیر جاده تقی‌آباد طلایی واقع شده است. برای رسیدن به این دهکده زیبا در استان خراسان رضوی از شهر مشهد یا سبزوار ابتدا به شهر کهن نیشابور بروید. از راه جاده اسحاق‌آباد یا جاده خیام مسیر را ادامه دهید تا پنج کیلومتر بعد از زیارتگاه فضل‌ابن شاذان، در مسیر روستای جیلو به جاده سمت راست وارد شوید تا روستای ملامحمد آقازاده و دهکده چوبی نیشابور در مقابل چشمان شما را ظاهر شود. بهترین فصل برای سفر به این نقطه از ایران بهار و تابستان است. 


افزودن دیدگاه جدید