دره ستاره گان

دره ستاره گان

قشم

دره ستاره گان

18
Few Clouds

دره ستارگان بخشی از پارک زمین­ شناختی جزیره قشم است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است. پارک زمین ­شناختی قشم با گستره بیش از 30 هزار هکتار در غرب جزیره است و هشت بخش دارد: تنگه­ چاهکوه، دره­ ستاره ­ها، دره­ تندیس­ ها، تنگه­ ی عالی، دره­ شور، نمکدان، دولاب، کور کور کوه.

دره ستارگان در 15 کیلومتری و ساحل جنوبی جزیر قشم، این بزرگترین جزیره خلیج فارس، و 5 کیلومتر پس از روستای «برکه خلف» است. در باور بومیان قشم، دره ستاره ­ها با افتادن یک ستاره­ بر زمین و شکافتن خاک و بالا آمدن شن­ها ساخته شده، برای همین در گویش بومی نیز به آن «استاله»، «ستاره افتاده» و «استالَه کَفتَه» گفته می­شود.

این بالا و بلندی­ها و چشماندازی که امروزه از ساختار دره ستاره­ها پدیدار است، به دورههای زمین­ شناسی دیرینه ­زیستی، بویژه «کامبرین»، تا نوزیستی، نزدیک به 500 تا 200 میلیون سال پیش باز می­گردد که سازند میشان را دگرگون کرده است.

گذر تاریخ بر این سرزمین همراه با گردش آب­ های سطحی و بارش رگبارهای فصلی و تندبادها پدیده هایی زمین ساختی فراز آورده است، همچون برآمدگی نوک­تیز، قارچی، کمانی، گرد، تخت دیو و کوهسر، همچنین ستون­ها و ستونک­های فرسایشی، آرک­ها و تیغه­ هاو دیواره­های نواری. گفتنی است نزدیک به یازده گونه باد در دوران­های گوناگون سالانه قشم می­وزد.

گرچه ساختار آهکی و دسترسی نداشتن به آب جای چندانی برای پوشش گیاهی نگذاشته است، در قشم گیاهانی همچون انبه، زیتون، گبریا سالام، گز، کرت، نخل، کهور، حرا، خرزهره، پنیرک، ترشک و خرک می­روید. از میان پوشش جانوری دره ستارگان کم و بیش می­توان جاندارانی همچون شاهین کبود، جبیر، خرگوش، روباه، خارپشت، خفاش و مار را نام برد.


افزودن دیدگاه جدید